První český stejnopohlavní pár se stal právoplatnými rodiči. Rozhodnutí uznala česká justice

Český Nejvyšší soud uznal počátkem května rozhodnutí kalifornské justice, která prohlásila dvojici českých homosexuálů za rodiče nedávno narozeného dítěte. O případu píše sobotní Mladá fronta Dnes. Jde o první český stejnopohlavní pár uznaný právoplatnými rodiči, řekl deníku právník, který se problematice věnuje.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

homosexuálové (ilustrační foto)

Kalifornská justice prohlásila dvojici českých homosexuálů za rodiče nedávno narozeného dítěte. (Ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Dítě porodila homosexuálnímu páru náhradní matka v Kalifornii před několika měsíci. Vajíčko poskytnuté dárkyní bylo oplodněno spermatem jednoho z budoucích otců. Kalifornské úřady následně uznaly oba Čechy za rodiče novorozeněte.

Férovější Česko? Tři čtvrtiny lidí fandí manželství bez ohledu na sexuální orientaci, ukazuje výzkum

Číst článek

Protože dítě mělo americký rodný list i cestovní pas, obrátil se homosexuální pár na advokátku Kateřinu Menclovou, aby jim pomohla získat české doklady. „Bylo mi řečeno, že pokud chceme Karolíně zařídit české doklady, musíme se obrátit na Nejvyšší soud, který svým rozhodnutím uzná rozsudek státu Kalifornie, jenž prohlašuje oba partnery rodiči,“ řekla Menclová Mladé frontě Dnes.

Rozsudek uznávající rodičovství obou mužů vynesl Nejvyšší soud letos 2. května. S verdiktem se advokátka obrátila na české úřady, které mají rodný list vydat.

Symbolicky důležité

Advokát Petr Kalla, jenž se problematice věnuje, řekl deníku, že rozhodnutí je důležité symbolicky. Podle Kally jde o první český stejnopohlavní pár, který byl uznán právoplatnými rodiči.

Deník připomněl, že k vyřešení případu přispěl nález Ústavního soudu. Ústavní soudci loni v červenci zrušili rozsudek Nejvyššího soudu, který neumožnil páru gayů žijících v Americe stát se právními rodiči i na území České republiky.

Gayové a lesby v Česku nemohou vstoupit do manželství, mohou uzavírat registrované partnerství. Zákon jim nedovoluje společně adoptovat děti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme