Radek John odchází z vlády, koalice ale bude pokračovat

Bez hmatatelného výsledku skončil pokus špiček vládní koalice urovnat neshody mezi předsedou Věcí veřejných Radkem Johnem a premiérem Petrem Nečasem. John se rozhodl odejít z vlády, protože prý necítí podporu v boji proti korupci a vláda podle něj neprojednává reformy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Věcí veřejných Radek John | Zdroj: ČTK

Radek John seznámil premiéra a ostatní vyjednavače s důvody odchodu z vlády a koaliční lídři prý vzali jeho rozhodnutí na vědomí. Nikdo z politiků ale po skončení jednání před novináře nepřišel a jejich dohodu tlumočil mluvčí vlády Jan Osúch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Viktor Paggio z Věcí veřejných v pořadu Stalo se dnes

„K-9 se shodla, že se bude scházet každý týden po jednání vlády. Příští středu budou projednávat reformu zdravotnictví, poplatky ve druhém pilíři důchodové reformy, problematiku třetího odboje, akcie na doručitele a garance boje s korupcí,“ řekl Osúch.

Ještě před jednáním se premiér Nečas pozastavil nad tím, že ho Radek John o rezignaci informoval až poté, co se svým rozhodnutím seznámil média. Až do začátku koaličního jednání prý s Johnem nemluvil, šéf Věcí veřejných se přitom už stačil sejít i s prezidentem Václavem Klausem.

Prezident Klaus označil vládu za křehké sdružení. Na chystanou rezignaci Johna reagoval slovy, že vypadne-li jeden kamínek, je to zneklidňující. Sám John z Hradu odjel bez jediného slova.

Zbytečná trafika

Podle Viktora Paggia z Věcí veřejných bude koalice pokračovat dál. „Jde pouze o post místopředsedy vlády pro boj s korupcí, kde se náš předseda neshodl s premiérem,“ řekl Paggio. Odchod předsedy Johna prý není žádným překvapením.

„My už několik týdnů avizujeme, že pokud má nést Radek John za ten úřad odpovědnost, tak si také musí nominovat svůj tým a to se nestalo.“ Rozhodující byl podle Paggia spor o náměstky Moroze a Michálka, které premiér odmítal.

Věci veřejné nikoho dalšího do pozice vicepremiéra pro boj s korupcí nominovat nebudou. Podle Viktora Paggia je úřad bez Radka Johna zbytečný.

„Nemyslím si, že by tam měl být někdo jiný. My jsme chtěli silný úřad, který bude mít nějaké kompetence a bude reálně pracovat. Vize na druhé straně byla trochu jiná, spíše se blížila trafice, o které se mluví,“ uvedl Viktor Paggio.

Seriál na pokračování

Vladimíra Dvořáková z Vysoké školy ekonomické vidí současné události jako seriál na pokračování, který ztrácí jakoukoli logiku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vladimíra Dvořáková z Vysoké školy ekonomické

„Je to nekonečný příběh o tom, jestli vyměníme toho nebo onoho. Zajímavé je, že nikdo neřekl, jak by ten úřad měl vypadat a jaké lidi by mohl potřebovat. To je typické pro naše vládní krize.“

Dvořákovou zarazila rychlá návštěva Radka Johna na Hradě. „Když je vládní krize, tak ji řeší premiér, ministři, hlavní zástupci politických stran. Podle našeho systému to obvykle neřeší prezident.“

Martin Dorazín, Igor Maňour, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme