Rektorka Ritschelová Danu Kuchtovou nevystřídá

Nabídku Strany zelených na křeslo ministryně školství odmítla jedna z oslovených osobností, rektorka ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Iva Ritschelová. Jak uvedla, funkci nemůže přijmout s ohledem na své současné závazky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády ČR | Foto: Jan Rosenauer

Pro řadu členů Strany zelených je horkým kandidátem náměstek ministerstva školství a člen předsednictva Dušan Lužný, kterého na toto místo doporučila i sama Kuchtová.

"O jiných kandidátech jsem ani ze stranických řad neslyšel. S docentem Lužným jsme tuto věc probírali, on akceptuje svoji kandidaturu," řekl místopředseda strany Martin Tichý.

O nástupci Dany Kuchtové se nejspíš bude ještě hodně mluvit. Zástupci krajů totiž většinou volají po kandidátovi zevnitř strany. Vedení zelených by přitom nejspíš nevadil ani nestraník.

Ministryně Kuchtová podala demisi tento týden, prezident ji přijal. Rozhodnutí odejít vysvětlila politickým napětím kolem čerpání evropských fondů. Její rezignace pak vyvolala mezi zelenými vnitrostranické spory.

Některé krajské organizace žádají, aby byly upraveny mantinely koaliční spolupráce, nejradikálnější členové nejmenší vládní strany operují i s možností z koalice vystoupit.

Situací se budou zabývat na zítřejším zasedání republikové rady v Brně. Tam se má také rozhodnout o nástupci Kuchtové i o podmínkách setrvání strany ve vládě. Více se dočtete ZDE.

Jana Zemanová, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme