Riceová podepíše v Praze hlavní smlouvu o radaru

Česká republika a Spojené státy dnes podepíší smlouvu o stavbě amerického radaru v Brdech. Do Prahy kvůli tomu přiletěla ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová. Podpisem smlouvy ale stavba radaru ještě není definitivně zpečetěná. Dokument musí schválit i český parlament.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Condoleezza Riceová v Praze

Condoleezza Riceová v Praze | Zdroj: ČTK

Psal se leden 2007, když Američané oficiálně požádali tehdy novou českou vládu premiéra Mirka Topolánka o poskytnutí místa pro radarovou stanici.

Česko svůj souhlas definitivně potvrdilo letos v dubnu na summitu NATO v Bukurešti. Tam také Severoatlantická aliance odhlasovala, že budovaný americký protiraketový deštník bude součástí i jejích obranných systémů a ne jen soukromým projektem USA.

Američané se v hlavní radarové smlouvě zavazují chránit Českou republiku před útokem balistickými raketami. Podle USA hrozí toto nebezpečí hlavně ze strany zemí, které vyvíjejí jaderný program a nemají pro něj dostatečně přesvědčivé mírové vysvětlení, jako jsou například Írán či Severní Korea.

V Praze to letos v lednu vysvětloval šéf americké protiraketové agentury generál Henry Obering. "V současnosti nemůže Írán zasáhnout většinu evropského území. To se ale v příštích pár letech změní. Íránci mají rakety s doletem dva tisíce kilometrů, mnohem delším, než jaký potřebují na kterýkoliv regionální konflikt. Otázkou tedy je, na co ty rakety potřebují," uvedl Obering.

Riceovou čekají v Praze politici i odpůrci radaru

Ministryně Riceová přiletěla do Prahy krátce po 10. hodině. Nejprve se v Kramářově vile sejde s premiérem Topolánkem, se kterým se v závěru dne setká i na slavnostní večeři organizované úřadem vlády. Po obědě Riceovou přijme ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a v Černínském paláci společně podepíší dohodu o radaru.

Kromě hlavní smlouvy o stavbě zařízení má ministryně Riceová v Praze podepsat i smlouvu o vědecké a průmyslové spolupráci mezi českými a americkými firmami. Zbývá ale dojednat ještě třetí smlouvu, která bude upravovat pobyt amerických vojáků na českém území. Smlouvy navíc musí schválit i český parlament, kde je podpora radaru zatím nejistá.

Většina české společnosti si radar na našem území nepřeje. Proti jsou podle průzkumů více než dvě třetiny Čechů. Ministr Schwarzenberg má ale za to, že jde o krok správným směrem. "Je to veliký krok kupředu pro bezpečnost českou, evropskou a severoatlantickou. Je to ale jen jeden krok v dlouhém řetězu různých rozhodnutí a příprav do budoucnosti," uvedl Schwarzenberg.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem

Riceovou, jejíž návštěvu budou provázet přísná bezpečnostní opatření, uvítají v Praze vedle politiků a příznivců radaru také jeho odpůrci. Iniciativa Ne základnám chystá vpodvečer v ulicích Prahy demonstraci proti plánované americké základně ve vojenském újezdu Brdy. Protest začne na Václavském náměstí, kde vystoupí řečníci a hudebníci. Pak se dav vydá ulicemi města k rezidenci amerického velvyslance.

Proti základnám v Česku a Polsku se důrazně staví Rusko

Další část protiraketového deštníku má stát v Polsku, vyjednávání o smlouvě mezi oběma státy tam ale zatím neskončilo. Rozhovory se zasekly na neochotě Američanů přistoupit na polské podmínky. Poláci přitom chtějí výměnou za umístění raket pomoc s modernizací armády. Odblokovat patový stav se včera ve Washingtonu pokusil polský ministr zahraničí Radek Sikorski, ani on ale plán evropské cesty Condoleezzy Riceové už nezměnil.

Proti zvažovanému umístění amerického radaru v Česku a raket v Polsku důrazně protestuje Rusko. Moskva by byla nejraději, kdyby Američané od projektu protiraketové obrany zcela ustoupili. Neustále opakuje, že americký plán považuje za ohrožení vlastní bezpečnosti.

Rusové proto už několikrát naznačili, že po definitivním rozhodnutí o postavení radaru v Česku učiní adekvátní odvetná opatření. Zatím je ale představitelé Kremlu nijak nekonkretizovali. Obavy Ruska by mohla rozptýlit jedině trvalá přítomnost ruských inspektorů na amerických základnách v Česku a Polsku, to ale obě země odmítají.

K podpisu smlouvy o radaru připravil Radiožurnál speciální program. Jaký význam má tato smlouva v nynější vnitropolitické situaci ČR? Co by americký radar v Brdech Česku dal a vzal? Jaký by byl jeho význam pro bezpečnost USA a dalších zemí? To budou hlavní témata našeho odpoledního vysílání. Speciální Radiožurnál k radaru začíná ve 12:30.

Je pro vás přítomnost či nepřítomnost amerického radaru u nás důležitá? Hlasujte v naší anketě!

Petr Vavrouška, Martin Hromádka, Vít Pohanka, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme