Řidiči musí mít od listopadu na autech zimní pneumatiky, servisy mají napilno

Už jen několik posledních dnů zbývá řidičům, aby přezuli pneumatiky na svých autech. Povinnost mít na vozidle zimní obutí začíná platit od pátku prvního listopadu. Servisy jedou naplno už několik týdnů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stovky lidí na Vysočině si v těchto dnech nechávají přezout auta na zimní pneumatiky

Stovky lidí na Vysočině si v těchto dnech nechávají přezout auta na zimní pneumatiky | Foto: Lucie Maxová

Podle vyhlášky musejí mít řidiči zimní přezutí na svých vozech od 1. listopadu do 31. března vždy, když bude na silnici souvislá vrstva sněhu či ledu, námraza nebo lze něco takového vzhledem k počasí předpokládat.

Podle Ivo Rádka ze servisu v Olomouci-Hodolanech jsou nyní kvůli poptávce po výměně pneumatik plně vytíženi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Ivo Opletal

„Klienti víc myslí na přezouvání dopředu a objednávají se. Momentálně poptávka naplnila náš servis. Objednáváme několik dní dopředu, ale nejvíc asi čekáme příliv klientů, jakmile začne zimní sezona,“ řekl Rádek.

Josef Grézl žádné objednávání kvůli zimním pneumatikám neřešil, o víkendu zvládl přezutí sám.

„Dělám to už pět let,“ poznamenal. Důvodem je úspora peněz. Každé přezutí ho prý vyjde asi na tisíc korun. „Koupil jsem disky za devět set, a tak na tom ušetřím hromadu peněz,“ dodal.

Už několik týdnů má na svém voze zimní pneumatiky i řidič z povolání Ladislav Stratil. „Doporučuje se, jak klesne teplota na plus sedm stupňů a méně. Tím pádem už je doba na přezutí. Letos to bylo nějak v první polovině října,“ podotkl.

Výměnu pneumatik prý vždy svěří autorizovanému servisu. „Je to bezpečnější pro to auto, pro pneumatiky, které už mám nasazené na diskách. Servis mi to připraví, vyváží a bezpečně namontuje, utáhne utahovacím momentem, jak se má,“ vysvětlil.

Zimní pneumatika mu prý vydrží zhruba tři až čtyři roky. Po tu dobu si udrží předepsanou hloubku dezénu i vlastnosti. „Dneska se do té gumové směsi přidává směs silika, a ta po těch třech čtyřech letech přestává fungovat,“ konstatoval Stratil.

To potvrzuje i Ivo Rádek z olomouckého servisu, který upozorňuje, že koupit si levnější pneumatiky třeba na internetu se nemusí vždy vyplatit.

„U těch internetových obchodů záleží na tom, jak je ta pneumatika skladovaná a jak dlouho je skladovaná. Asi není úplně ideální ušetřit deset procent na pneumatice, která někde ležela čtyři roky, to už potom opravdu ztrácí ty svoje schopnosti,“ doplnil.

Ivo Opletal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme