Rodiče stále více platí soukromé lekce jazyků. Školní výuka není prý dostatečná

Rodiče v posledních letech stále více dbají na to, aby jejich děti už odmalička ovládaly cizí jazyk. Posílají proto už tříleté chlapce a dívky do soukromých výukových center, kde se jim věnují čeští učitelé nebo rodilí mluvčí. České školství nabízí první kontakt s cizím jazykem totiž až ve třetí třídě základní školy, což někteří rodiče vnímají, že je pozdě. Proto tedy platí svým potomkům soukromé hodiny. Nejvíce v kurzu je angličtina.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti ze školky Jarní v Jihlavě

Děti ze školky Jarní v Jihlavě | Foto: Olga Štrejbarová

Dvě dívky a čtyři chlapci ve věku od čtyř do pěti let se pomalu usazují do kruhu na polštáře. Učitelka vytahuje z krabic obrázky a různé předměty. Mezi děti položí maketu hradu. Malých předškoláků se pak ptá, kdo bude hrát krále a kdo královnu.

Chlapeček s holčičkou si následně dávají na hlavu korunu a hra začíná. Během ní děti procvičí číslovky, barvy a jednoduché věty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak probíhá výuka interaktivní jazyků, zjišťovala Petra Benešová

„Vždy předučujeme slovíčka nebo spojení, která potom jako by vyvrcholí do písničky,“ popisuje lektorka Gabriela Šroubková ze soukromého výukového centra Helen Doron, které vzdělává v Česku více než pět tisíc dětí od tří měsíců do patnácti let.

Za čtyřicet pět minut učitelka vystřídá dvacet aktivit. Děti lepí samolepky a ukazují na obrázky. Svého syna během hodiny sleduje také Irena Aridi.

„Metoda, že se učí jako rodilý mluvčí, by mohla fungovat. Přihlásila jsem syna i dceru. Opravdu to má svoje výsledky a moc je to baví,“ domnívá se Irena Aridi.

Výuka na základní škole není podle rodičů dostatečná

Podobně v posledních letech platí soukromou výuku angličtiny stále více rodičů, kterým nestačí nabídka cizích jazyků na základních nebo v mateřských školách. Chtějí, aby se děti učily jazyky už od malička.

„Vidí, že výuka a výsledky, které děti nosí ze škol, prostě nejsou dostačující, a současně si uvědomují, že dneska bez anglického jazyka se děti neuplatní,“ vysvětluje Barbora Tošenovská z centra Helen Doron.

Za výuku cizích jazyků jsou ochotni zaplatit rodiče hlavně ve větších městech. Zpravidla vybírají mezi soukromou jazykovou školu s českým zázemím a s akreditací ministerstva školství, nebo zvolí zahraniční centrum, se speciální metodou výuky. Takových institucí jsou v Česku desítky.

Jihlavské školky omezily kvůli nízkým teplotám procházky. Učitelky pro děti vymýšlejí náhradní program. Někde chodí do sauny, jinde zase zpívají nebo si prohlížejí knížky. | Foto: Lucie Maxová

Rodiče si najímají také soukromé lektory. Jedním z nich je i Američan Damian, který vyučuje děti od tří let.

„Jednu z metod, kterou používám, jsou obrázky a jejich pojmenování. Učíme se hlavně výslovnost. Děti si opakují pojmy, které vidí. Samozřejmě že si také hrajeme, například dětské pexeso,“ popisuje svůj postup Damian.

Na českých školách je povinný cizí jazyk od třetí třídy a zpravidla to bývá angličtina. Učí se ji více než 652 tisíc dětí. Za posledních deset let o ni vzrostl zájem mnohonásobně. Jinak je to ale u němčiny, která je u českých školáků méně oblíbená.

Důležitost cizích jazyků v mínění české veřejnosti | Foto: ČTK

Petra Benešová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme