S návrhem na jmenování Bradáčové se manipulovalo, tvrdí Blažek. Nesmysl, opáčil Pospíšil

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který po jistém váhání jmenoval do funkce vrchní státní zástupkyně v Praze Lenku Bradáčovou, má podezření, že někdo záměrně manipuloval návrhem na jmenování tehdejší ústecké žalobkyně. Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) to ale odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exministr Jiří Pospíšil a ministr spravedlnosti Pavel Blažek | Foto: ČRo

Podle ministra Blažka ležel dokument s návrhem na jmenování Bradáčové několik dnů v trezoru tehdejšího šéfa resortu spravedlnosti Jiřího Pospíšila a do podatelny byl údajně doručený až v den, kdy Blažek nastupoval do funkce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a hlavní analytik HN Jindřich Šídlo v Ozvěnách dne

Tím chce místopředseda ODS poukázat na údajnou snahu zdiskreditovat premiéra Petra Nečase (ODS), který čelil kritice, že právě nástup Lenky Bradáčové do funkce stál za odvoláním exministra Pospíšila.

Stejně to vidí i Blažkův stranický kolega a předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura: „Ihned se vyrojily spekulace o tom, že premiér neříká pravdu ohledně důvodů odvolání bývalého ministra. Všichni psali o tom, že to je hotová věc, že návrh byl doručen na ministerstvo spravedlnosti, ale podle spisové služby byl doručen 3. července.“

Bradáčová: Mé plány se jako první dozvědí státní zástupci

Číst článek

Nečas tak podle Stanjury nemohl o návrhu na jmenování Bradáčové vědět. „Pokud se listina, která je údajně doručena 21. června na ministerstvo spravedlnosti, dostane oficiálně do informačního systému 3. července, tak uplynuly takřka dva týdny. Je to naprosto nestandardní postup,“ dodal Stanjura.

Návrh na jmenování Bradáčové přebíral v červnu nyní již exnáměstek ministra Filip Melzer. Podle Pospíšila, který ale přiznal, že má jen zprostředkované informace, Melzer dokument schoval u sebe, aby se informace nedostala na veřejnost dřív, než se Lenka Bradáčová vrátí z dovolené.

Lenka Bradáčová | Foto: Filip Jandourek

„Jsem přesvědčen, že pan náměstek postupoval v dobré víře, ve snaze celý proces se jmenováním doktorky Bradáčové nekomplikovat. Připadá mi nekorektní tady bez vyšetřování vytvářet hon na čarodějnice,“ zdůraznil Pospíšil s tím, že mu tato argumentace připomíná tu z 50. let. „Vytvářet z toho spiknutí a útok na Petra Nečase mi přijde skutečně jako přehnané,“ uzavřel.

Ministr Blažek jmenoval Lenku Bradáčovou vrchní státní zástupkyní

Číst článek

Podle komentátora ČRo Petra Nováčka se dnešním prohlášením ministru Blažkovi nepodařilo rozptýlit spekulace, že nebyl Pospíšil odvolán přinejmenším také v souvislosti s úmyslem jmenovat Lenku Bradáčovou vrchní státní zástupkyní v Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor ČRo Petr Nováček v pořadu Stalo se dnes

„V té době byla Lenka Bradáčová na týdenní dovolené v Rakousku. V tomhle případě je pochopitelné, že se materiál neocitl hned ve spisovně a do systému byl zaevidován až později,“ poznamenal Nováček.

Bradáčová dnes řekla, že o svém jmenování předem nevěděla. Samotný postup nepovažuje za zpolitizovaný, protože politici se podle ní zajímají o státní zastupitelství dlouhodobě: „Určitě se kolem toho vyrojila spousta spekulací. Přesně tak se ale přece odehrával i odvolávací proces, že se politici vyjadřovali k odvolání bývalého vedoucího státního zástupce, doktora Rampuly, a ten proces je jenom pokračováním.“

ČRo, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme