Sekta podezřelá v Německu z týrání dětí mohla některé chlapce a děvčata odvézt do Česka

Německá odnož křesťanské sekty Dvanáct kmenů údajně přivezla do Česka několik svých dětí, aby je ukryla před německými úřady. Informoval o tom německý magazín Der Spiegel. Sekta je podezřelá z týrání dětí a na začátku září jí při policejní razii německá policie odebrala 40 dětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Týrání dětí (ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki

Spiegel vychází z informací lidí, kteří ze sekty vystoupili. Česká policie podle mluvčí Policejního prezidia Ivany Ježkové zatím ověřuje informace z veřejných zdrojů, a ty jsou velmi neurčité.

Nabídla už ale spolupráci německým kolegům prostřednictvím speciálního útvaru SIRENE při kriminálce, který pátrá po osobách v zemích Schengenu. Oficiální žádost o součinnost zatím ale česká policie nedostala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o podezření, že německá odnož sekty převezla několik dětí do Česka, zjišťovala německá zpravodajka ČRo Klára Stejskalová. Případ komentoval religionista Zdeněk Vojtíšek.

„V okamžiku, kdy by nás německá strana skutečně požádala o spolupráci, začali bychom s nimi spolupracovat takzvaně nakrátko. Museli bychom zjistit, o jaké děti se jedná, zda je po nich vůbec vyhlášeno pátrání, kdo jsou jejich rodiče, proč německá strana pátrá po těchto dětech, zda dochází k páchání trestného činu, jestli jsou tam děti dobrovolně, nebo naopak,“ upřesňuje mluvčí.

Příslušníci sekty, která vznikla v 70. letech ve Spojených státech, hlásají, že je třeba dítě uhodit, když je neposlušné. Fyzickými tresty se proto netají, odmítají ale, že by děti týrali. To se ostatně v minulosti německým úřadům, které děti sektě odebraly, nepodařilo prokázat. Musely je pak proto vrátit.

Po zásahu policie ve dvou sídlech sekty v Bavorsku je podle religionisty Zdeňka Vojtíšká možné, že poslali několik svých dětí do Čech. „Že by třeba česká komunita nějaké děti vzala, to se mi zdá docela pravděpodobné. Česká komunita je relativně blízko,“ vysvětluje Vojtíšek.

Sekta'Dvanáct kmenů podle zdrojů Spiegelu vlastní poblíž Prahy velkou zemědělskou usedlost.

Jana Zemanová, Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme