Senát ovládla ČSSD, může tak blokovat reformy

Vítězem letošních senátních voleb je ČSSD. Sociální demokraté získali 12 mandátů a v horní komoře parlamentu obsadí 41 křesel. Poprvé tak budou mít těsnou nadpoloviční většinu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference ČSSD k výsledkům voleb do Senátu

Tisková konference ČSSD k výsledkům voleb do Senátu | Foto: Tomáš Adamec

Senátory se za ČSSD stali například poslanec a místopředseda strany Zdeněk Škromach, hejtmani Jaroslav Palas a Martin Tesařík, cyklista Jozef Regec nebo onkolog Jan Žaloudík, který v Brně porazil exministra zdravotnictví a předsedu senátorského klubu ODS Tomáše Julínka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Senátní volby očima předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky

ODS dokázala z osmnácti postů obhájit jen osm a bude mít 25 senátorů. Po roce může svůj senátorský klub obnovit KDU-ČSL, která získala dva mandáty a bude tak mít pět senátorů. Stejné počty platí pro TOP 09 s podporou Starostů a nezávislých, také letos získali dvě křesla a budou mít pět senátorů.

Svůj klub by mohli vytvořit i zatím nezařazení senátoři, je jich totiž pět, protože senátorkou se stala jedna nestranička, dva mandáty získali Severočeši.cz a vzhledem k tomu, že KSČM letos neuspěla, zůstali v Senátu dva komunisté. Žádné křeslo v horní komoře parlamentu pak nebudou mít Věci veřejné.

Senátní volby - výsledky 2. kolo

Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že lidé rozhodovali především o státním rozpočtu a postavili se proti vládním reformám. Dvanáct nových senátorů umožní ČSSD blokovat v horní komoře parlamentu vládní úsporná opatření.

ČSSD chce křeslo předsedy

Sobotka už také potvrdil, že jeho strana bude chtít využít volební úspěch ke získání postu předsedy Senátu.

„Záleží nám na tom, abychom měli důstojné zastoupení ve vedení Senátu a pokud by se nám podařilo prolomit stávající monopol ODS na nejvyšší ústavní funkce, tak by to bylo podle mého názoru spravedlivé,“ řekl Sobotka.

Bohuslav Sobotka během tiskové konference ČSSD | Foto: Tomáš Adamec

Ambicí ODS bylo podle premiéra a předsedy strany Petra Nečase obhájit alespoň 8 až 9 křesel v Senátu. Z tohoto hlediska si tedy stěžovat nemůže.

„Výsledky se pohybují v koridoru, který jsme očekávali. Byli jsme v mimořádně těžké situaci, obhajovali jsme osmnáct mandátů, takže si myslím, že můžeme být z tohoto pohledu spokojeni,“ prohlásil Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hodnocení senátních voleb očima předsedy ODS Petra Nečase.

Podle prvního místopředsedy TOP 09 a současného ministra financí Miroslava Kalouska nemůže výsledek senátních a komunálních voleb nic změnit na odhodlání vlády provést nezbytné reformy. Ty se podle jeho slov nedají odkládat.

Svůj klub budou mít v Senátu i lidovci. V horní komoře budou spolupracovat se všemi politickými stranami, říká úřadující předsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

„KDU-ČSL nebude v pozici toho, kdo by něco blokoval, už jsme řekli, že podpoříme rozumné reformy,“ potvrdila Šojdrová.

Věci veřejné se podle svého předsedy Radka Johna chtějí z výsledků voleb, ve kterých nezískali ani jednoho senátora, poučit.

Ke druhému kolu senátních voleb přišlo 24,64 procenta voličů. Celková účast tak byla v porovnání s prvním kolem zhruba poloviční.

Igor Maňour, Lenka Šumová, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme