Senát rozhoduje o ústavních soudcích

Vicepremiér Pavel Rychetský bude ústavním soudcem. Jeho kandidaturu dnes schválil Senát. Prezident Václav Klaus ho tak může jmenovat. Rychetský se ještě musí vzdát senátorského křesla, odejít z vlády a vystoupit ze sociální demokracie. Zatím není jasné, kdy to udělá. Ve své práci na ústavním soudu mohou pokračovat další soudci - Pavel Holländer a Vojen Güttler. Také jejich nominaci Senát potvrdil. Neprošel naopak advokát Aleš Pejchal. Toto rozhodnutí zklamalo prezidenta Klause. Kdy navrhne jiného kandidáta, ale zatím neřekl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud | Foto: Brno.cz

Podle šéfa lidoveckých senátorů Josefa Kani by mohl tajným hlasováním znovu projít dosavadní ústavní soudce Pavel Holländer a šance na schválení prý má i současný vicepremiér, sociální demokrat Pavel Rychetský. "No a k těm zbývajícím dvěma jménům náš klub má výhrady."

Ústavní soudce Vojen Güttler může ve své funkci pokračovat dalších deset let. Senát v tajných Güttlerovu nominaci podpořil, takže prezident Václav Klaus ho může jmenovat. Někteří senátoři ale v rozpravě Güttlerovi vytkli to, že na rozdíl od většiny ostatních soudců nepodpořil místopředsedkyni Ústavního soudu Elišku Wagnerovou ve sporu s odcházejícím šéfem této instituce Milošem Holečkem. Güttler uvedl, že s Holečkovou písemnou výzvou, aby Wagnerová rezignovala, také nesouhlasí. Reakce dalších kolegů ze soudu se mu ale zdála příliš emotivní a netaktická. Proto prý nepřipojil svůj podpis k textu na podporu Wagnerové.

Místopředseda Senátu za ODS Přemysl Sobotka předpokládá, že jedno konkrétní jméno z nominovaných by mohlo být v horní komoře předmětem výhrad a diskusí. "Čekám, že by mohly být určité problémy kolem nominace pana senátora Rychetského, dnes místopředsedy vlády, protože někteří mají připomínky k výraznější politické polarizaci, která by mohla vzniknout v Ústavním soudu."

Markéta Kaclová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme