Senát schválil autorský zákon. Poplatky se budou zvyšovat jenom o inflaci

Senát schválil novelu autorského zákona beze změn. Žádnému z požadavků na její úpravy překvapivě nevyhověl. Novela počítá s tím, že autorské poplatky se budou moci v budoucnu zvyšovat jen o inflaci. S požadavkem kolektivních správců na jejich vyšší zdražení by muselo předem souhlasit ministerstvo kultury. Opatření je reakcí na zvýšení poplatků až o polovinu, které loni navrhly Ochranný svaz autorský nebo Intergram.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozhlasový přijímač (ilustrační foto)

rozhlasový přijímač (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Horní komora přijala novelu na návrh lidoveckých zástupců ve verzi schválené sněmovnou. Senátní výbory i jeho mediální komise přitom doporučovaly v původně vládní novele zrušit či omezit některé poslanecké úpravy.

Patřila k nim i pasáž, že pro razantní růst autorských poplatků nad trojnásobek inflace v uplynulých třech letech, které autorské svazy oznámily loni, budou muset získat souhlas Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Senátní kulturní výbor naopak chtěl do novely doplnit zvýšení autorských poplatků za půjčování knih o 150 procent.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme