Senátoři chtějí přísnější kontrolu práce tlumočníků a znalců

Novelu zákona o znalcích a tlumočnících, která by umožnila postihovat jejich špatnou práci, vrátil Senát dolní komoře. Do novely včlenil pravidlo, podle něhož by znalci a tlumočníci museli zveřejňovat přehled o počtu svých úkonů. Úprava má zlepšit práci tlumočníků a znalců a zamezit tomu, aby byl upřednostňován jeden soudní znalec bez zjevného důvodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okresní soud ve Žďáře nad Sázavou | Foto: Daniel Burda

„Novela vznikla kvůli soustavným stížnostem na práci tlumočníků a znalců. Dobře to charakterizuje věta – jaký posudek takový rozsudek. A nikdo nemůže požadovat po soudcích všech stupňů, aby ovládali všechny kategorie veřejného života od dopravních nehod po ekonomiku,“ říká senátor za ODS a člen ústavněprávního výboru Jaroslav Kubera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody změny zákona o znalcích a tlumočnících vysvětlil na Rádiu Česko senátor Jaroslav Kubera

Rostoucí potřeba tlumočníků vychází z vyššího pohybu cizinců, turistů i migrantů. Kubera připomíná případy z minulosti, kdy Němci snadno získávali s pomocí tlumočníka řidičský průkaz v Česku, nebo naopak Čechy, kteří díky chorvatským tlumočníkům bez námahy zvládli kapitánské zkoušky.

Problémem jsou i soudní případy u stále početnější vietnamské menšiny. „Jejich jazyk natolik exotický, že se musíte stoprocentně spolehnout na tlumočníka, že překládá opravdu to, co souzený člověk říká.“

Spor o pokuty

Znalci by si podle Kubery měli uvědomit, že jejich posudek rozhoduje o osudu lidí. „U dopravních nehod může mít posudek vliv na to, jestli někdo půjde do vězení, nebo ne. Závažné je to ale například i u odhadů při dělení majetku během rozvodu,“ uvádí senátor. Nyní je podle něj velmi snadné získat kulaté razítko a vlastník takového razítka má pak téměř neomezenou moc.

Trestem pro znalce a tlumočníky by měla být pokuta až 200 000 korun nebo zákaz činnosti. Některým sociálním demokratům se však zdá novela v tomto směru málo přísná a požadovali vyšší pokuty. „Oni se mylně domnívají, že malá pokuta není dostatečně výchovná. Chtěl bych je ujistit, že i pro bohatého člověka je malá pokuta výchovná,“ míní Kubera.

Senátní změna o vykazování počtu úkonů se líbí i ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi. Má však obavu, že je změna přijímána narychlo a že úřad možná nestihne spustit evidenci spolu se začátkem účinnosti novely.

„Já budu sněmovně navrhovat přijetí původního znění onoho návrhu. Chceme, aby informace o znaleckých posudcích byly veřejně na internetu, ale je třeba na to připravit veřejnou správu a vytvořit software, který bude tyto informace obsahovat a je třeba to dopředu soudním znalcům říci, aby se na to mohli připravit,“ uvedl Pospíšil.

Vladimír Kroc, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme