Sjezd ČSSD nezvolil povinnou místopředsedkyni

Delegáti sjezdu České strany sociálně demokratické proti plánu ani o den později nezvolili povinnou místopředsedkyni své strany. Jak známo, minimálně jedno místo ve vedení totiž musí podle stanov ČSSD zaujmout žena. Po nerozhodném dvoukolovém hlasování nakonec účastníci sjezdu svolili k tomu, že místopředsedkyni zvolí až ústřední výkonný výbor strany. Poté sjezd skončil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Jiří Paroubek s manželkou Petrou odcházejí ze sjezdu. ČSSD | Zdroj: ČTK

Původně hned ráno delegáti sjezdu odmítli návrh vedení strany a krajských lídrů, aby místopředsedkyni volil až po sjezdu ústřední výkonný výbor ČSSD. Delegátům se nelíbilo, že by se o tak významném postu rozhodovalo mimo nejvyšší stranický orgán. Nakonec se ale přiklonili k tomuto řešení.

Zpoždění vzniklo poté, co včera překvapivě nebyla ani ve druhém kole zvolená dnes už bývalá místopředsedkyně strany a hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová.

Přes noc se pak vyrojilo celkem sedm kandidátek na místopředsedkyni ČSSD: Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, bývalá náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová, poslankyně Anna Čurdová, náměstkyně olomouckého hejtmana Yvona Kubjátová, předsedkyně Mladých sociálních demokratů Lucie Svobodová, zastupitelka Ústeckého kraje a Děčína Olga Hrebičková a moravskoslezská zastupitelka Dana Váhalová.

Z prvního kola postoupily favoritky Marie Benešová a Kateřina Kalistová, ve druhém kole se ale mezi nimi opět nerozhodlo. Delegáti sjezdu České strany sociálně demokratické pak přijali původní návrh vedení strany a krajských lídrů, aby místopředsedkyni volil až po sjezdu ústřední výkonný výbor ČSSD.

Přečtěte si také:
Jiří Paroubek dál předsedá sociálním demokratům
Sjezd ČSSD dnes zvolí nové vedení
Na sjezdu ČSSD poprvé přednesl projev prezident Klaus
ČSSD bude mít po sjezdu o jednoho místopředsedu navíc
ČSSD před sjezdem
ČSSD zahájila na sjezdu kampaň do evropských voleb a změnila stanovy
Předsedu ČSSD budou letos v březnu volit delegáti sjezdu

Veronika Malá, Věra Pfeifferová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme