Fiala přeje Slovensku ‚dobrou vládu‘. Babiš gratuloval Ficovu Smeru, ocenil Hlas a o ‚progresivcích‘ pomlčel

Premiér Petr Fiala (ODS) věří v další úzkou spolupráci Česka a Slovenska. Slovákům popřál, ať jejich povolební vyjednávání vedou k sestavení dobré vlády. Prezident Petr Pavel uvedl, že je třeba respektovat vůli občanů. Lídr opozice Andrej Babiš (ANO) pogratuloval Robertu Ficovi k vítězství, ocenil i výsledek třetího Hlasu, zato k výsledku Progresivního Slovenska (PS) se nevyjádřil. S progresivisty přitom jeho ANO sedí ve společné evropské frakci.

Praha (Aktualizováno: 17:02 1. 10. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský expremiér Robert Fico (vlevo) a český expremiér Andrej Babiš

Slovenský expremiér Robert Fico (vlevo) a český expremiér Andrej Babiš | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Sledoval jsem výsledky slovenských voleb a přeji Slovákům, ať povolební vyjednávání vedou k sestavení dobré vlády. Věřím, že budeme na vládní úrovni nadále úzce spolupracovat ku prospěchu obou našich zemí,“ uvedl Fiala. Podotkl, že Česko se Slovenskem spojují historické vazby a blízkost, ale i přátelské vztahy.

Podle hlavy státu až povolební jednání ukážou, jakou cestou se Slovensko vydá. V zájmu České republiky je udržet se Slováky dlouhodobě nadstandardní vztahy.

Fico míří ke čtvrtému premiérství, nabízí se koalice Smeru, Hlasu a SNS. S vítězem chce jednat i KDH

Číst článek

Prezident před volbami novinářům řekl, že by Ficův návrat do čela slovenské vlády mohl vést k narušení česko-slovenských vztahů, a to kvůli jeho výrazně odlišným názorům, především v zahraniční politice. Fico pak Pavla kvůli údajnému zásahu do kampaně před slovenskými parlamentními volbami kritizoval. Pavlova slova odmítl. Připustil ovšem, že se s českým prezidentem rozchází v názoru na válku na Ukrajině.

Kromě gratulace Ficovi k vítězství ve volbách Babiš ocenil také volební výsledek strany Hlas, která skončila zhruba s 15 procenty na třetím místě. „Celému Slovensku přeji, aby mělo vládu, která doma bude pracovat pro lepší životy lidí a v Evropě tvrdě hájit zájmy všech slovenských občanů,“ uvedl Babiš.

K volebnímu výsledku strany Progresivní Slovensko se bývalý český premiér nevyjádřil. Před volbami zveřejnil na sociálních sítích video, ve kterém před volbou této strany varoval. „Progresívní Slovensko pana Šimečky je stejné jako naši Piráti. Vítání migrantů, legalizace drog, vyšší daně, nižší důchody a poslušnost Bruselu. Tak to dopadlo v ČR a Slovensku stejný osud nepřeju,“ napsal Babiš v pátek na síti X.

Podle místopředsedy vlády Víta Rakušana (STAN) jsou výsledky slovenských voleb poučením i pro ČR. Pokud chce udržet liberální demokracii, je potřeba její výhody vysvětlovat i lidem z periferie či zklamaným.

Také šéfka TOP 09 a předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová popřála sestavení vlády s euroatlantickým směřováním, která by uklidnila polarizovanou společnost.

Vicepremiér a šéf lidovců Marian Jurečka Slovensku popřál, aby se podařilo sestavit vládu, jež zachová prozápadní a prodemokratické směřování země. Potěšil ho výsledek slovenských lidovců (KDH), kteří se tak vrátí do slovenského parlamentu. Podobně se vyjádřili i lidovečtí ministři zemědělství Marek Výborný a životního prostředí Petr Hladík.

„Stejně tak z celého srdce přeji Slovensku, aby se podařilo složit vládu, která zachová prozápadní a prodemokratické směřování země a bude nám nadále spolehlivým partnerem i spojencem,“ uvedl vicepremiér Jurečka.

Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) věří, že i s budoucím slovenským kabinetem bude pokračovat nadstandardní spolupráce obou zemí. Podle Bartoše Česko a Slovensko spojuje nejen společná historie, ale i evropská budoucnost. Blízkost obou zemí považuje za výhodu, kterou je potřeba rozvíjet.

„Politická jednání jsou na úplném začátku, ale pevně věřím, že i s budoucí slovenskou vládou budeme pokračovat v nadstandardní spolupráci mezi Českem a Slovenskem,“ uvedl Bartoš.

Pogratuloval také šéfovi Progresivního Slovenska Michalu Šimečkovi. PS skončilo s odstupem druhé. „Navzdory všem prokázal, že liberální politika má své místo na slunci i ve střední Evropě, a za to mu patří velké poděkování,“ dodal předseda Pirátů.

Předseda opozičního SPD Tomio Okamura poblahopřál Ficovi k vítězství. Popřál, ať se mu podaří sestavit kabinet, který bude hájit slovenské zájmy a tradiční evropské hodnoty. Podle Okamury je lepší spolupracovat s vlastenci než s lidmi, kteří „prodávají zemi cizím zájmům“.

Místopředseda SPD Radim Fiala v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že je pro něj vítězná strana Smer daleko přijatelnější než druhé Progresivní Slovensko, se kterým nesdílí společné hodnoty.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme