Slovenský premiér Robert Fico chtěl ještě nedávno opoziční křesťanské demokraty „vykostit“. Ti teď ale změnili taktiku a jeho vládě začali částečně pomáhat.
Všechny politické strany, které kdy vstoupily do vlády Smeru, za svou účast na řízení státu draze zaplatily. Politický predátor Robert Fico jim totiž vysál voliče nebo se vnitřně zcela rozložily.
„Budeme tvrdí,“ říká sebevědomě o vyjednávání šéf Hlasu Peter Pellegrini, který přebírá nabídky. Dá mu lepší Smer Roberta Fica, nebo progresivci vedení Michalem Šimečkou?
Slovensko má po předčasných parlamentních volbách, které zatřásly celou tamní politickou scénou. Server iROZHLAS.cz přináší přehled hlavních vítězů a poražených sobotních voleb.
Lídr ANO Andrej Babiš pogratuloval Smeru k vítězství, ocenil i výsledek třetího Hlasu, zato k výsledku Progresivního Slovenska (PS) se nevyjádřil. S nimi přitom ANO sedí ve společné evropské frakci.
Předseda Hlasu Peter Pellegrini během noci vítězovi poblahopřál a prohlásil, že by vzhledem k ideové blízkosti bylo logické, kdyby Smer jako prvního možného koaličního partnera oslovil právě Hlas.
Tři první místa pro Smer, dvě pro Progresivní Slovensko. To jsou výsledky posledních pěti průzkumů a volebních modelů. Ve čtvrtek začne moratorium a další zveřejňování průzkumů už není možné.
O složení vlády ale dost možná rozhodnou menší strany, které se pohybují kolem hranice pro vstup do parlamentu. Povedený finiš kampaně má OĽaNO Igora Matoviče, zatímco Sme rodina Borise Kollára padá.
Jak se zorientovat ve spletitých vztazích mezi jednotlivými politickými subjekty, které se sejdou v příštím slovenském parlamentu? iROZHLAS.cz přináší nejpravděpodobnější scénáře povolebních koalic.
Smer Roberta Fica a krajně pravicové partaje Republika a SNS válku na Ukrajině označují za vyprovokovanou Západem, kritizují sankce nebo chválí navržený čínský „mírový plán“, říká studie MapInfluenCE.
Server iROZHLAS.cz přináší přehled politiků, kteří v jednotlivých stranách kryjí záda lídrovi, často jsou přitom v lecčems radikálnější než mnohdy dlouholetý předseda.
iROZHLAS.cz přináší přehled pravděpodobných kandidátů, z nichž někteří už své úmysly potvrdili, jiní váhají nebo zatím mlží. Jaká je jejich podpora, je zatím nejasné.
Dosluhující viceguvernér Národní banky Slovenska Ľudovít Ódor povládne kabinetu, kde budou jak ministři blízcí liberálnímu Progresivnímu Slovensku, tak konzervativnímu KDH či OĽaNO.
„Za vyšší podporou Smeru lze hledat i skutečnost, že disponuje více rozhodnutými voliči a zároveň má větší volební jádro než Hlas,“ uvádí výzkumníci v tiskové zprávě k modelu.
Předčasné volby čekají Slováky nejspíš až v září, stranické spektrum do nich jde ale tak roztříštěné jako snad nikdy předtím. Ve tamních reáliích hrají hlavní roli politici a jejich ega.
Radiožurnál připravil seriál o tom, jak před čtvrtstoletím končilo Československo. V druhém díle se dozvíte, ve které obci získal Vladimír Mečiar 0 % hlasů a proč.
Novým předsedou vládního Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) se dnes na sněmu v Trenčíně stal 48letý právník - místopředseda sněmovny Pavol Hrušovský. V čele hnutí po více než deseti letech vystřídal současného ministra spravedlnosti Jána Čarnogurského. Ze 430 delegátů 249 odevzdalo svůj hlas Hrušovskému, jeho jediného protikandidáta Jána Figeĺa podpořilo 179 přítomných.