Sněmovna je pro omezení imunity, o osudu novely rozhodne Senát

Sněmovna schválila omezení imunity poslanců a senátorů. Podle novely by se měla vztahovat jen na dobu výkonu mandátu. Nyní je praxe taková, že pokud parlament svého člena k trestnímu stíhání nevydá, je už v daném případě navždy vyloučeno. Osud návrhu na omezení imunity má nyní v rukou Senát. Jde o ústavní změnu a k ní je nezbytně nutný i souhlas horní komory.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Pro omezení imunity hlasovalo 125 ze 140 přítomných poslanců. Ještě odpoledne přitom hrozilo, že Sněmovna kvůli chybějícím zákonodárcům rozhodnutí opět odsune. Jeden z předkladatelů návrhu, předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek, byl proto po hlasování spokojený. "My jsme na tom pracovali osm let. Myslím, že celkem se jednalo o šest pokusů. Byli jsme odhodláni podstoupit i sedmý a osmý, ale jsme samozřejmě rádi, že tento pokus byl úspěšný," vyjádřil se Kalousek.

Návrhů na omezení imunity se ve Sněmovně objevilo už několik a až dosud ještě nikdy neuspěly. Nyní tři týdny před volbami získal návrh na změnu imunity podporu. "To já nedokážu v této chvíli posoudit, je možné, že to také hraje svou roli. Pro mne je podstatné, že se to projednalo v příslušných komisích a ústavních výborech," říká o roli blížících se voleb předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek.

Proti omezení imunity nehlasoval nikdo, jen několik jednotlivců z ČSSD, KSČM a ODS se zdrželo. Předseda KSČM Vojtěch Filip si myslí, že návrh znamená omezení svobody slova: "Je špatný v tom, že neobsahuje ochranu před žalobou pro takzvaný verbální trestní čin. To znamená, že vlastně berou poslancům svobodu slova."

O návrhu na omezení imunity bude teď rozhodovat Senát. Jde o ústavní změnu a k ní je nezbytně nutný i souhlas horní komory. Pro se musí vyslovit nejméně tři pětiny přítomných senátorů.

Současně poslanci zamítli komunistický návrh zavést plošná majetková přiznání pro lidi s majetkem nad deset milionů korun. K přijetí návrhu poslanců KSČM chyběly hlasy ČSSD, která chce po nadcházejících sněmovních volbách prosazovat vlastní verzi zákona. Zástupci pravicových stran předlohu odmítají.

Lucie Husárová 1, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme