Po jednání o důchodech čeká Sněmovnu další dlouhý týden. Opozice svolala pět mimořádných schůzí

Jeden složitý týden končí, další začíná – poslance po pětidenním projednávání pomalejší červnové valorizace penzí čekají schůze svolané opozicí. Přitom ještě v sobotu dopoledne bylo na chodbách sněmovny rušno, ačkoliv je sobotní jednání raritou. Zásadní zlom schůze totiž přišel v pátek večer, kdy opozice paralyzovala jednání.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna, poslanci hnutí ANO

Jednání skončilo po pěti dnech a čtyřech nocích mimořádné schůze v sobotu po 11 hodině dopolední | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych vám chtěla říct, že jestli tu chcete trávit den, noc, den, noc, tak my se od tohoto pultíku nehneme,“ řekla v pátek večer ve sněmovně poslankyně Jana Pastuchová (ANO).

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Vojtěcha Tomáška

I tak vypadala mimořádná sněmovní schůze k valorizaci penzí. V pátek pozdě večer se opoziční poslanci shromáždili u řečnického pultu a odmítali ho opustit. Byla to reakce na omezení přednostních práv.

Sněmovna omezila hlasy koaličních poslanců řečnickou dobu na dvakrát pět minut i pro poslance s přednostními právy. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš to odmítl respektovat. Přidali se k němu jeho poslanci i zástupci SPD a v sále byla přes hodinu velmi nepřehledná situace. Řešení přineslo až uzavřené jednání předsedů klubů a vedení Sněmovny. Omezení pro přednostní práva dolní komora zrušila a schůzi na noc přerušila.

„Jsem ráda, že se usnesení revokovalo, že vlastně dnes neexistuje, protože by to založilo velmi nebezpečný precedens,“ popsala předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová.

Kritikou nešetřilo ani hnutí SPD. „V rozporu se zákonem o jednacím řádu nám odebrali možnost mluvit s přednostními právy, což si záhy vládní pětikoalice Petra Fialy (ODS) po našem obrovském tlaku uvědomila,“ kvitoval předseda SPD Tomio Okamura.

Andrej Babiš (ANO) odmítl respektovat omezení řečnické doby a opustit řečniště, kolem kterého se shromáždili poslanci opozice | Foto: Vojtěch Tomášek | Zdroj: Český rozhlas

S dohodou z grémia byla spokojená nakonec i koalice. Jednání ale byla podle předsedy klubu KDU-ČSL Marka Výborného složitá. V sobotu se už hlasovalo. „Jsem rád, že jsme to řešení, které povede k odblokování této schůze, našli. Myslím, že scény, které se tady odehrály, jsou daleko k tomu, jak by měla vypadat politická kultura v českém Parlamentu,“ řekl.

Jednání skončilo po pěti dnech a čtyřech nocích mimořádné schůze v sobotu po 11 hodině dopolední. Koalice nakonec pomalejší zvýšení valorizace prosadila. Předloha teď míří do Senátu. Posoudit ji pak musí i prezident.

Nový týden

Ani nadcházející týden ale nebude pro poslance krátký. Opozice svolala pět mimořádných schůzí. „Problémy jsou léky, ceny potravin, věci, které se týkají spalovacích motorů. To jsou skutečné věci, o kterých se chceme bavit,“ tvrdí Schillerová z ANO.

Sněmovna je toxické prostředí a spánková deprivace u poslanců vyvolala podrážděnost, hodnotí psycholog

Číst článek

Sněmovna ale zřejmě hlasy koaličních poslanců neschválí program těchto mimořádných schůzí. Podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) je svolávání řady schůzí další obstrukční metoda opozice.

„Nejdřív paralyzovali řádné schůze při projednávání pořadu hodinovými předklady dalších a dalších bodů. A to opakovaně, třeba každý den, kdy se schůze konala. Tím neumožňovali vládní většině projednat priority a zákony. Teď přistoupili k tomuto kroku,“ popsala.

Poslance v týdnu čeká také společná schůze se senátory. Ve čtvrtek se sejdou kvůli inauguraci nastupujícího prezidenta Petra Pavla. Pokračovat bude také řádná schůze.

Vojtěch Tomášek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme