Sněmovna hlasy koalice ve vládní novele omezila ze 125 000 na přibližně desetinu okruh pracovníků v náročných profesích s nárokem na dřívější odchod do penze bez jejího krácení.
„Platy soudců, státních zástupců a politiků jsou vázány na průměrný hrubý příjem v ekonomice. Je tam určitý koeficient a platy se měly valorizovat podle růstu průměrné mzdy bez diskusí,“ říká Klímová.
„Vláda má samozřejmě právo změnit valorizaci důchodů a snížit důchody. My jsme ale tvrdili, že to nemá dělat na poslední chvíli ve stavu legislativní nouze,“ tvrdí Havlíček.
Soudci Ústavního soudu ve středu vynesli nález o zpomalení valorizace důchodů: podle nich nebyl postup vlády protiústavní. Vládní politici rozhodnutí vítají, opozice slibuje revizi.
Vláda podle přehlasovaných soudců měla na očekávanou inflaci reagovat s větším předstihem. Pokud to nestihla, neměla už do valorizačního procesu zasahovat.
Opozice vládní opatření kritizuje s tím, že kvůli rychlému schválení novely zneužila stav legislativní nouze a zasáhla do očekávání penzistů. Podle ekonoma Petra Zahradníka šlo ale o potřebný krok.
Postup vlády při prvním jednání hájili ministr financí Zbyněk Stanjura a ministr práce Marian Jurečka. Žalobu podali poslanci hnutí ANO, za které se zasedání zúčastnila Alena Schillerová.
„Opozice má vysledováno, že u Čechů ze zahraničí ztrácí. I proto se mi její argumenty zdají účelové. Korespondenční volbu odmítám problematizovat,“ uvedla bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.
Jak by měl Ústavní soud rozhodnout o stížnosti poslanců ANO, kterým se nelíbí způsob, jímž vláda v loňském roce snížila valorizace penzí? To je téma pro ústavního právníka Jana Kudrnu
Předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl před soudci uvedl, že výše lednové inflace byla šokující a nešlo předpokládat, jak vysoká bude důchodcovská inflace.
Pokud projde návrh důchodové reformy, bude se věk odchodu do důchodu určovat podle průměrné doby dožití. A to tak, aby člověk pobíral penzi v průměru 21,5 roku.
Stížnost, kterou podalo ANO v květnu, se týká důchodové novely s omezením mimořádné červnové valorizace. Poslanci hnutí ANO upozorňují na projednávání v legislativní nouzi.
Prezident republiky Petr Pavel má výhrady vůči úpravě valorizace penzí a zpřísnění odchodu do předčasného důchodu. Přesto příslušnou novelu podepsal. Až vyjde ve sbírce zákonů, začne platit.
Ministr financí Zbyněk Stanjura říká, že je velká šance dodržet plánovaný deficit 295 miliard. Podle ekonomky Jany Matesové je to ovšem ve velkém ohrožení.
Pomalejší růst důchodů je podle ministra práce a sociálních věcí jeden z nástrojů, který nám dává šanci, abychom měli na důstojné důchody dětí a vnoučat současných důchodců.
Mezi chudší polovinou rodin s dětmi narostl z 10 na 17 procent počet extrémně ohrožených domácností, tedy těch, které mají výdaje vyšší než příjmy a úspory maximálně na dva měsíce.
„Ministr financí na úsporách už intenzivně pracuje. Jediné, co vláda nechce, je to, aby se přes média řešilo, v jaké kapitole úspora bude,“ uvedl Skopeček.
„Dovolávat se porušení pravidel zákonodárné procedury by se neměl ten, kdo zavdal příčinu k tomu, aby procedura probíhala tak nedůstojným způsobem,“ komentuje návrhy o snížení valorizací soudce Balík.
Jedním z pilířů návrhu je také porušení procedurálních práv parlamentní menšiny, uvedl předseda sněmovního ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO), podle kterého má podání 40 stran.
„Včera nám byl doručen návrh skupiny senátorů prostřednictvím datové schránky,“ uvedla mluvčí soudu. „V pátek nám byl osobně na podatelnu doručen návrh skupiny poslanců,“ dodala.
„Valorizace je nastavena v zákoně 15 let velice rozumně a citlivě a má chránit koupěschopnost seniorů,“ uvedla pro Radiožurnál předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.
Průměrná měsíční penze podle novely vzroste od června o 760 korun místo o 1770 korun. Snížení valorizace je podle vlády nutné pro stabilizaci veřejných financí. Opozice mluví o okrádání důchodců.
Ačkoliv se zakládá na pravdivém základě, jako celek je obsah sdělení šířeného obrázku nepravdivý a manipulativní. Celý případ vysvětlujeme v dalším díle seriálu Ověřovna.
Ministr také řekl, že v zákoně nepočítá se zvyšováním důchodového věku. Hranice by měla zůstat na 65 letech. Roli pro nástup do penze by ale měla hrát délka života a doba práce a placení odvodů.
Podle bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové nebyly splněny podmínky pro vyhlášení legislativní nouze a vládní kabinet snížení valorizace penzí provedl nešťastně.