Sněmovna schválila vznik centrálního registru vybraných přestupků

Poslanci schválili zavedení centrálního registru přestupků, který by měl pomoci v boji proti drobné kriminalitě. Za opakované přestupky bude pachatelům hrozit vyšší pokuta, její horní hranice stoupne o polovinu. Trestným činem se ale opakované přestupky nestanou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kapsáři - ilustrační foto. | Foto: Městská policie Bílina

Centrální registr bude uchovávat například záznamy o drobných krádežích, opakovaném rušení nočního klidu, znečišťování veřejného prostranství nebo méně závažných ublíženích na zdraví. Přestupky se budou v registru uchovávat pět let.

K normě má výhrady pravicová opozice. Vadí jí, že z opakovaného přestupku není trestný čin. Podle poslance Marka Bendy z ODS tak vznikne jen registr pro registr.

„Pět let bude o mně někde viset každá taková banalita, každý orgán se na ni půjde dívat a nakonec tam budou přicházet i zjišťovat, jestli jsem spolehlivý pro placení daně nebo pro to, jestli jsem schopen se starat o své vlastní děti,“ poznamenal Benda.

Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD ale připomněl, že to, že se z opakovaných přestupků nestanou trestné činy, odmítla už Nečasova vláda. „Byl udělaný přezkum s tím, že není vhodné, aby se touto cestou šlo, že by to de facto nebránilo patologickým přestupcům, ale spíš by to prohlubovalo sociální vyloučení,“ řekl.

Návrh nyní dostanou k projednání senátoři.

ČRo, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme