Sněmovní klub ČSSD oslabí o jednoho poslance - opouští ho Michal Pohanka

Poslanec ČSSD Michal Pohanka, bývalý náměstek ministra zdravotnictví vystoupil ze sněmovního klubu sociální demokracie. Odchází i ze strany, poslancem zůstává. Pro Lidový dům to znamená, že jeho případná vláda opřená o KSČM přišla o jistotu stovky hlasů. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek Radiožurnálu řekl, že o rozhodnutí poslance opustit frakci se dozvěděl dnes ráno z e-mailu. Důrazně odmítl, že by Pohanku k odchodu z klubu vyzýval.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Pohanka

Michal Pohanka | Foto: Poslanecká sněmovna

Ve dvousetčlenné dolní komoře je právě v těchto dnech každý hlas velmi důležitý. ODS, KDU-ČSL a Strana zelených mají sto hlasů poslanců a blok ČSSD-KSČM rovněž. Poslanec Pohanka na dnešní jednání sněmovny nepřišel a je omluvený.

Sociální demokraté chtějí vysvětlení

Lidový dům se chce s Michalem Pohankou spojit a žádá vysvětlení: "Já bych chtěl rozhodně odmítnout, to že bych já vyvíjel nějaký nátlak na kolegu Pohanku, nebo ho vyzýval k tomu, aby odešel. Představa, kterou ve svém prohlášení sdělil kolega Pohanka, že snad mám mít manýry komunistických funkcionářů padesátých let, tak u řady vzbuzovaly spíše úsměv a úlek, údiv," řekl Radiožurnálu Hašek. Pohanka v prohlášení, které poskytl médiím, napsal, že odchází proto, že ho předseda klubu vyzýval v souvislosti s reportáží Novy, aby opustil klub i ČSSD. "Tato skutečnost na mne hluboce zapůsobila, zjistil jsem, že ČSSD začíná být stranou, ve které se nediskutuje, ale poroučí," píše Pohanka.

Pohankovo jméno se nedávno objevilo v reportáži Televize Nova o případu machinací při získávání dotací z Evropských fondů. Jeden z obviněných, starosta Budišova Ladislav Péťa, jmenoval poslance jako člověka, s jehož pomocí počítal. Jakoukoliv spojitost s těmito lidmi ale Pohanka popřel.

Vedení ČSSD chce dnes podle mluvčí Květy Kočové mluvit s poslancem o skutečných důvodech jeho kroku: "Předseda poslaneckého klubu Michal Hašek s ním v minulých dnech projednal z části za účasti předsedy ČSSD Jiřího Paroubka informace o jeho údajných kontaktech avizovaných v reportáži Televize Nova v souvislosti s projektem Mezinárodního centra klinického výzkumu v Brně a se jmény Doležel a Péťa. Poslanec Pohanka ale uvedl, že se informace uvedené v Televizi Nova a týkající se jeho osoby nezakládají na pravdě. Předseda poslaneckého klubu Michal Hašek důrazně odmítá, že by v této souvislosti žádal od poslance Pohanky, aby se vzdal poslaneckého mandátu," řekla ČRo 1 - Radiožurnálu Kocová.

Nepříjemný pocit má ze situace Pohankův bývalý nadřízený na ministerstvu zdravotnictví David Rath. Začíná pochybovat, zda se do některých policejních orgánů v České republice nevrací metody státní bezpečnosti: "Dělá to na mě dojem, když pan Topolánek hovořil o tom, že je někdo vydírán, tak aspoň já v téhle chvíli mám pocit, že mám jasno, že vím, kdo byl vydírán. A mám takový nepříjemný pocit, že v tom zase hraje roli ta skupina kolem toho Kubiceho," prohlásil Rath.

Pohanka prý žádá o policejní ochranu

Na rozhodnutí Michala Pohanky vystoupit z poslaneckého klubu ČSSD i ze strany reagovala Občanská demokratická strana. Zdůraznila, že nechce skládat vládu založenou na poslanci, který opustil svou mateřskou stranu a byl by ochoten se přidat k opačnému politickému táboru. Hned po oznámení Pohankova odchodu z ČSSD se totiž objevily úvahy, že právě tento zákonodárce by mohl být rozhodujícím 101. hlasem, který chybí ODS, lidovcům a zeleným k nadpoloviční většině.

Předseda ODS Mirek Topolánek Radiožurnálu řekl, že mu někdo volal a oznámil mu, že poslanec Pohanka požádal o policejní ochranu, a to zřejmě před někým z ČSSD: "Podle toho prohlášení pana Pohanky více méně utíká z toho klubu před praktikami, které tam zavedl Jiří Paroubek, dokonce žádá policejní ochranu, zřejmě před bývalými kolegy. Já o tom nic dalšího než z jeho prohlášení a z médií nevím. Jednu věc ale vím zcela jistě - ty čtyři varianty, které přinesl Jiří Paroubek Václavu Klausovi na Hrad byly všechny postaveny na jednotném stovkovém bloku levice. Takže tím pádem ty čtyři varianty podle mne nejsou realizovatelné a budeme se bavit prostě o těch scénářích, které reálné reálné jsou," předpověděl Topolánek.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme