Soud pouští spartakiádního vraha na svobodu

Spartakiádní vrah Jiří Straka půjde pravděpodobně na svobodu. Opavský okresní soud vyhověl jeho žádosti o propuštění z psychiatrické léčebny. Muž odsouzený v roce 1985 za tři vraždy, dva pokusy o vraždu, tři loupeže, znásilnění a krádeže musí léčebnu dál navštěvovat ambulantně. Straka, který chce žít u svých rodičů na Jesenicku, rozhodnutí soudu přijal. Státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Pokud do tří dnů od rozhodnutí soudu podá stížnost, Straka v léčebně zůstane a případ se přesune na Krajský soud v Ostravě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Straka

Jiří Straka | Foto: Dan Krzywoň | Zdroj: ČTK

Před 19 lety byl Jiří Straka označen jako asociální a agresivní psychopat. Od té doby prošel kastrací a sexuálním léčením. Odmítl ale operaci mozku. Pokud by soud nevyhověl jeho další žádosti o propuštění, pokračovaly by problémy s hlídáním a režimem u podobných pacientů. Opavská léčebna není na něco takového připravena.

Jiří Straka v době spartakiády v roce 1985 jako šestnáctiletý hornický učeň znásilnil a okradl šest žen a tři z nich zabil. Nyní pětatřicetiletý muž strávil ve vězení devět let a deset pak v bohnické a později v opavské psychiatrické léčebně.

Jeho agresivita už je potlačena, sadistické a sexuální úchylky se podařilo snížit na minimum - tak zdůvodnil soudní znalec svůj návrh přerušit ústavní léčbu a pokračovat v pouhém docházení za lékařem do ambulance. Za Straku orodoval Milan Vilč, který ho jako primář opavské psychiatrie dobře zná. "My si opravdu myslíme, že ta ústavní léčba splnila svůj účel a že by mohla být dále prováděna ambulantně."

Také podle sexuologa a psychologa Petra Weisse není velká pravděpodobnost, že by Straka mohl svůj čin opakovat. "Podle posledního výzkumu recidivuje pouze 17 procent těch, kteří byli léčeni, ale u těch, kteří byli v rámci komplexní sexuologické léčby vykastrováni, nedošlo k recidivě ani v jednom případě." Straka má podle lékařů také tu výhodu, že ho neopustila rodina.

Sám Straka dnes odmítl s novináři mluvit. Soudci ale potvrdil, že si je vědom toho, že například špatný lék nebo drogy za ním mohou brány léčebny znovu na dlouhé roky zavřít.

Markéta Kaclová, Marika Táborská, Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme