Soud v Liberci vynese rozsudek nad bývalým poslancem Vondruškou

Už jen závěrečné řeči státního zástupce a obhájce a zřejmě i rozsudek čeká dnes liberecký soud v kauze komunistického exposlance a bývalého vězeňského vychovatele Josefa Vondrušky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Vondruška měl podle obžaloby v osmdesátých letech v minkovické věznici trestat bitím politického vězně Jiřího Wolfa.

"Nejhorší co bylo v Minkovicích - když vás nutili polykat svoje vlastní výkaly," popsal před soudem metody komunistických bachařů Wolf, který strávil ve vězení devět a půl roku.

"Vondruška se dopouštěl bití dost často, celý lágr ho znal. Právě na těch samovazbách, kde to bylo beze svědků. Kdo chtěl, tak ukájel své sadistické choutky. Od těch samovazeb měli klíče," řekl Wolf.

"Nebyl jsem jeho vychovatel a neměl jsem klíče od cel. Bylo nemyslitelné, že bychom vězně bili," odmítl obžalobu Josef Vondruška. A dodal:

"Vzhledem k tom, že jsem nevinen, nemohu celý případ hodnotit jinak, než jako uměle prodlužovanou politickou kauzu."

Přestože řada dalších bývalých politických vězňů u soudu týrání v minkovické věznici potvrdila, nikdo z nich neukázal přímo na obžalovaného Vondrušku. Tomu hrozí za zneužívání pravomoci veřejného činitele až deset let vězení.

Ivana Bernáthová, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme