Stát dosud neodebral licenci k vývozu lokátoru Věra do Číny

Stát dosud neodebral společnosti Omnipol povolení k vývozu pasivních lokátorů Věra do Číny. Předchozí Špidlova vláda sice plánovaný export v květnu zrušila, problém je ale v tom, že to nebylo v její kompetenci. Takzvané vývozní licence vydává nebo odebírá ve správním řízení jen ministerstvo průmyslu a obchodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Systém Věra | Foto: Radio Praha

Omnipol a další zbrojovky doufají, že se jim podaří přesvědčit nejen premiéra Stanislava Grosse, ale hlavně resort průmyslu, kterému šéfuje staronový ministr Milan Urban, aby obchod podpořili.

Gross Radiožurnálu řekl, že pokud jeho vláda získá důvěru, tímto problémem se zabývat nebude. Premiér přitom bude spoléhat právě na ministra průmyslu. "Je to samostatné řízené podle příslušného zvláštního zákona a nepochybuji o tom, že ministerstvo průmyslu rozhodne správně," uvedl Gross.

Proti vývozu věr do komunistické Číny, která je jedním z nejatraktivnějších trhů na světě, protestovaly Spojené státy. Gross poznamenal, že Čína určitě není zemí, se kterou by se Česko mělo zdráhat obchodovat. Jen by tam podle něj nemělo prodávat výrobky, které obsahují součástky chráněné cizími vládami.

Společnost ERA, která lokátory vyrábí, ubezpečuje, že nic takového ve Věrách není. Šéf asociace obranného průmyslu Jiří Hynek říká, že snaha o jejich prodej Pekingu trvá. "Z naší strany určitě trvá. Po pasivním lokátoru by mohly následovat vybavení letišť nebo aktivní radary."

Další informace nabídne Radiožurnál v pořadu Pod kůži, který vysíláme v 10:35.

Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme