Státní zaměstnanci dostanou přidáno už v březnu

Zaměstnanci veřejných služeb a správy dostanou přidáno od 1. března. Jejich mzdové tarify se v průměru zvýší o 11 procent. S představiteli odborových svazů rozpočtových a příspěvkových organizací se na tom dohodl vicepremiér Vladimír Špidla. Zdravotnické odbory proto ještě dnes odvolají stávkovou pohotovost, kterou držely od listopadu. Stávkovou pohotovost školských odborů by mělo ukončit jejich předsednictvo 29. ledna.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla

Vladimír Špidla | Foto: Michal Krumphanzl

Všechny zúčastněné strany jsou s výsledkem vyjednávání spokojeny a označují ho za přijatelný kompromis. Vicepremiér Vladimír Špidla vysvětlil, na jakém základě jej bylo dosaženo. "Klíčová otázka je, že počet zaměstnanců v rozpočtové sféře nebude narůstat. Mzdové úspory, které vzniknou z tohoto titulu, umožňují, aby v rámci stanoveného objemu rozpočtu se tato dohoda dala naplnit."

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Špidla o dohodě s odbory

Za maximum možného považuje tuto dohodu Alena Vondrová, mluvčí odborových svazů rozpočtové a příspěvkové sféry. "Pro zaměstnance ve státní správě to znamená nárůst platů v průměru o 1250 korun. Samozřejmě je to diferencované, hovořím o průměru".

Podle předsedy školských odborů Jaroslava Rösslera se na základě dnešní dohody od března zvýší platy například nastupujících učitelů na základní škole přibližně o 1300 korun, platy kantorů před penzí asi o 1700 korun. Předseda zdravotnických odborů Jiří Schlanger uvedl, že například zdravotní sestře v sedmé platové třídě se měsíčně mzda zvýší o 1300 až 2000 korun podle délky její praxe, lékař s jednou atestací v desáté platové třídě si pak polepší o 2600 až 3900 korun.

Na růst platů v rozpočtových a příspěvkových organizacích vláda původně přislíbila skoro osm miliard korun. Mělo to zajistit zvýšení mezd o osm a mzdových tarifů o deset procent. Státní rozpočet ale počítá s částkou o jednu a půl miliardy nižší, vláda proto odložila zvýšení platů až na duben. S tím se ale státní zaměstnanci nechtěli smířit a hrozili kvůli tomu stávkou. Na podporu svého požadavku odboráři zorganizovali petici, kterou podepsalo přes 160 tisíc lidí.

Jana Petrová, Pavla Dluhoschová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme