Státní zástupce podal žalobu na poslance Davida Ratha a dalších 10 lidí

Státní zastupitelství podalo obžalobu na stíhaného poslance a bývalého hejtmana Davida Ratha. Informovala o tom Česká televize. Státní zástupce Petr Jirát spolu s Rathem žaluje i dalších deset spoluobviněných, skupinu viní z mnohamilionové korupce. Rathovi hrozí až 12 let vězení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath přichází 3. září na jednání mandátového a imunitního výboru

David Rath přichází 3. září na jednání mandátového a imunitního výboru | Zdroj: ČTK

„Davidu Rathovi obžaloba klade za vinu zločin přijetí úplatku podle paragrafu 331 trestního zákoníku na nejpřísnějším odstavci, kde je sazba 5 až 12 let,“ informuje středočeský krajský zástupce Petr Jirát a pokračuje:

„Tvrdím, že máme prokázáno, že si za zakázky popsané v obžalobě nechal slíbit úplatek ve výši celkem 22 milionů korun a nějaké drobné. A skutečně převzal něco málo přes 16 milionů korun. Rozdíl je v té části úplatku, který nestihl být předán z důvodu jejich zadržení.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O kauze Davida Ratha mluvil na Radiožurnálu středočeský krajský státní zástupce Petr Jirát

V případu se jako první doznala podnikatelka Ivana Salačová, která s policií na rozkrytí korupce spolupracovala. Jestli si tím vyslouží mírnější trest, žalobce tají. Dopředu nechce prozrazovat, jestli Salačové v obžalobě přiznal postavení takzvaně spolupracující obviněné:

„To se musí dočíst paní obviněná i její obhájce až z podané obžaloby, kterou jí bude doručovat soud,“ říká pouze. Potvrzuje také, že právě Salačová významně přispěla ke sběru důkazů.

"V plném rozsahu se doznala ke skutkům, které jsou jí kladeny za vinu. Hlavně potvrdila, že ten mechanismus páchání trestné činnosti, který jsme měli popsán v usnesení o zahájení trestního stíhání, skutečně probíhal. Potvrdila nám tak z druhé strany, že máme pravdu," konstatuje Jirát.

Advokát Salačové Vojtěch Veverka vysvětluje, co by takové postavení jeho klientce přineslo: „Pokud ji státní zástupce označí v žalobě jako spolupracující, tak soudce nemusí ukládat trest v sazbě, která tam momentálně je. Čili bychom nebyli v té nejvyšší trestní sazbě, ale může se soud dostat pod tuto trestní sazbu a v krajním případě může upustit i od potrestání,“ tvrdí.

Obhajoba taktiku zatím tají

Jirát také potvrdil, že oproti sdělenému obvinění se v obžalobě nemění ani popis skutků, ani právní kvalifikace. Pro obžalované tak nebude žádným překvapením.

Policisté zadrželi Davidla Ratha loni 14. května se sedmi miliony v ruce, o dva dny později poslal soudce hejtmana do vazby. Rath kvůli kauze opustil ČSSD i krajský úřad. Poslaneckého mandátu se ale nevzdal. Svou vinu popírá. Policie zdokumentovala údajnou korupci u šesti veřejných zakázek v objemu půl miliardy korun. David Rath se touto cestou údajně obohatil až o 21 milionů, za což mu hrozí až 12 let vězení.

Advokát stíhaného politika Adam Černý přesto nechce rozebírat, jakou zvolí taktiku obhajoby:

„Musíme se nejprve seznámit s tím, co je obsahem té obžaloby, pak na to bude reagovat obhajoba. A na základě toho budeme argumentovat a pokusíme se vyvracet, co je v obžalobě uvedeno,“ vysvětluje.

Rathovi obhájci zpochybňují legitimitu policejních odposlechů. Přepisy hovorů, které jsou jedním z klíčových důkazů, podle nich někdo zmanipuloval. Rathův právní zástupce Roman Jelínek už proto podal trestní oznámení.

„Na neznámou osobu, nicméně v postavení úřední osoby, protože předpokládám, že k přepisům odposlechů se nemohl dostat nikdo jiný než někdo, kdo byl v pozici úřední osoby. Zdali to byl policista, státní zástupce nebo někdo jiný, to je věcí orgánů činných v trestním řízení, aby takovou osobu vypátrali,“ potvrdil v České televizi.

S tím ale Jirát nesouhlasí. „Legitimita těchto odposlechů je naprosto jednoznačně prokázána rozhodnutím všech soudů, které v této věci během uplynulých 11 měsíců rozhodovaly,“ tvrdí a doplňuje:

„V neposlední řadě Ústavní soud rozhodl, že je všechno v pořádku. Samozřejmě, že mají velkou váhu. Těmito odposlechy, jak prostorovými, tak telefonními, ale i sledováním, byly zadokumentovány velmi slušné důkazy.“

Soud by mohl začít v létě

Celý spis čítá 103 svazků, samotná obžaloba má 88 stran a k tomu se přidává i dalších osm beden příloh. Soud po prostudování spisu nařídí hlavní líčení, žalobce Petr Jirát odhaduje, že by proces mohl začít v létě. „Já se domnívám, že to bude trvat tak dva až tři měsíce, než to bude nařízeno," soudí.

Pokud jde o podmínky vazby, nemá podání obžaloby na Rathův režim žádný vliv. Podle jeho advokáta ale o dalším setrvání politika za mřížemi bude rozhodovat jiný senát. Rath tak má větší naději, že se z vazby dostane na svobodu.

„Co se týká vazby, tam žádná změna není, ta vazba je pořád stejná. Podáním obžaloby se nic nemění. Nicméně se mění soud, který bude o vazbě rozhodovat,“ vysvětluje Černý a dodává:

„Doposud to byl Okresní soud pro Prahu východ jako první instance a Krajský soud v Praze jako druhá instance. Po podání obžaloby to bude Krajský soud v Praze jako první instance a Vrchní soud v Praze jako druhá instance.“

Vladimír Kroc, Martin Drtina, Petra Hosenseidlová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme