Štěch vyzval ministra zdravotnictví, aby začal řešit odchody lékařů
Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a šéfové profesní organizace lékařů a lékařských odborů dnes mluvili o situaci ve zdravotnictví, kde hrozí na přelomu roku hromadný odchod lékařů. Štěch vyzval ministra zdravotnictví a premiéra, aby situaci začali řešit, co nejrychleji.
Výpověď v rámci akce Lékařského odborového klubu Děkujeme, odcházíme už prý dalo 3800 lékařů. Toto číslo ale například ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) zpochybňuje. Žádná z výpovědí podle něj ještě nedoputovala na personální oddělení.
Organizátoři akce nicméně varují, že v některých oborech a nemocnicích by odchod lékařů znamenal úplné zhroucení péče. Například ženy z Moravskoslezského kraje by musely rodit v jiných regionech a kvůli výpovědím anesteziologů by se někde přestalo operovat.
„Karvinské ARO má osm lékařů. Z toho tam zůstanou dva lékaři. To znamená anesteziologové, kteří poskytují anestézii pro pacienty. Ve dvou lidech to nemůžete udělat. Zavření nemocnice, odpolední soustředění pacientů do jedné nemocnice z celého regionu. Je to velice složitá situace, já si ji sám nedokážu teďka ve své bujné fantazii představit,“ potvrdil sociálnědemokratický senátor Radek Sušil z Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku.
Lékaři také dnes upozornili, že krizová situace může někde nastat už od nového roku. Doktorům sice poběží dvouměsíční výpovědní lhůta, ale řada z nich může už čerpat dovolenou.
Předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD dnes také vyzval Hegera a premiéra Petra Nečase (ODS), aby požadavky lékařů řešili rychle. Ministerstvo ale zatím ustoupit nechce. Podle Hegera není z čeho na požadavky lékařů brát. Navíc celá akce podle něj zbrzdí celou zdravotnickou reformu.
Lednové slyšení v Senátu
Milan Štěch pak v pořadu Stalo se dnes vysvětlil, jak si kompromisní řešení představuje: „Kompromis znamená, že obě strany vyjádří vůli jednat o problému a že jsou také připraveny udělat ústupek, aby se někde mohly potkat.“
Štěch poznamenal, že premiér i ministr zdravotnictví jsou podle jeho názoru jednat. „Co je nepříjemné, že pat trvá od května letošního roku a jednání neprobíhají,. První lékaři přestanou pracovat v únoru příštího roku, budou se odkládat operační výkony a může se to dotknout i akutní péče, a to si nedovedu představit,“ uvedl a označil to za hazard z strany vlády.
„Chci také říci, že jsem dnes nechal poslat určité sdělení panu premiérovi i panu ministrovi a že se 18. ledna bude v Senátu konat konference, nebo to bude slyšení, za účasti zástupců lékařů a zvu k tomu představitele vlády,“ uvedl Štěch s tím, že setkání by mělo přispět k nalezení řešení. „Jediné přijatelné řešení pro mne je, že budou lékaři 1. března v plném, nebo málo změněném stavu vykonávat svou práci a nebudou naštvaní.“