Su Ťij prý uklidňuje, že cesta k plné demokracii není složitá jen v Barmě, ale i v Česku

Barmská disidentka Aun Schan Su Ťij by si přála podporu v další demokratizaci Barmy, protože boj za svobodu neskončil jejím propuštěním z domácího vězení. Na závěr pražského Fora 2000 to označila za jeden z hlavních důvodů, proč se konference zúčastnila. Z Prahy si odváží ale také ponaučení o tom, jak je transformační proces složitý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aun Schan Su Ťij na návštěvě Prahy | Foto: Filip Jandourek

Zjistila totiž, že ani dvacet let po pádu komunistického režimu nefunguje vše v České republice tak, jak by si řada lidí představovala. Su Ťij tedy nemusí zoufat, že změny v Barmě postupují pomalu.

Kdyby prý šlo ve střední a východní Evropě vše hladce, měla by disidentka pocit, že Barmánci někde udělali chybu. Naději do žil ji pak vlévá to, že část české veřejnosti i politiků nerezignovala a snaží se přechod k demokracii dokončit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Ondřej Bouda sledoval průběh konference Forum 2000

Nositelka Nobelovy ceny za mír se dřívějších ročníků Fora 2000 nemohla zúčastnit, protože ji barmská vláda držela v domácím vězení. V Barmě sice došlo ke změnám, režim má ale stále daleko do plnohodnotné demokracie.

Aun Schan Su Ťij si postěžovala například na novou ústavu, která nevzešla z diskuze demokratických stran, ale sepsala ji přímo vojenská junta. Změnit ústavu mohou jen hlasy více než 75 procent zákonodárců, čtvrtinu parlamentu ale ovládá armáda.

Klíčovým pro zvýšení úrovně demokracie a svobody je podle Su Ťij způsob, jak politikové jednají s občany. Pokud si budou všichni rovni, budou se navzájem respektovat a o všem diskutovat, existuje prý naděje, že se podaří přechod k demokracii úspěšně dokončit.

Konference pokračuje v dalších městech

Barmská disidentka se v Praze setkala s prezidentem Milošem Zemanem i dalšími politiky. Prý jí velmi dobře rozuměli a podpořili ji ve snaze o dosažení úplné demokracie v Barmě. Pochválila si také, že ji poznávali lidé na ulici a mnozí z nich jí také spontánně vyjádřili podporu. Cítí se prý dojatá, když vidí, kolik Evropanů ví o situaci v Barmě.

Pražský program konference Forum 2000 dnes končí. Během dvou dnů se uskutečnilo několik desítek přednášek a kulatých stolů. Společným tématem byly dlouhodobé problémy na cestě od autoritářských režimů k demokracii.

Letos ale Forum 2000 pokračuje ještě mimo Prahu. Na zítřek jsou naplánované diskuze i filmové projekce v Ostravě a Plzni, ale také v Bratislavě nebo v Krakově.

Ondřej Bouda, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme