T-Mobile se od rána potýkal s výpadkem služeb. Trval 12 minut, část lidí byla bez signálu déle

Operátor T-Mobile měl v pondělí ráno celorepublikový výpadek svých mobilních služeb. Někteří zákazníci měli problémy s mobilními daty i voláním. Příčinou mohl být hackerský DDoS útok, řekla mluvčí společnosti T-Mobile Zuzana Netolická.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 11:56 24. 10. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalí zaměstnanci T-Mobilu kradli a prodávali data zákazníků (ilustrační foto)

Rozsáhlé výpadky služeb měl operátor i jeden den v červnu. Společnost následně oznámila, že čelila kybernetickému útoku | Foto: Andrew Aitchison / Alamy | Zdroj: Profimedia

Výpadek trval zhruba 12 minut, než operátor problém odstranil. Poté začal postupně zprovozňovat mobilní vysílače, takže klienti byli bez signálu delší dobu. Některé služby mohou mít stále problémy.

„Výpadek v pondělí ráno v mobilní síti se týkal celé republiky, trval zhruba 12 minut. Příčina se vyšetřuje, jednou z možných verzí je i DDoS útok. Vysílače do provozu nabíhaly řízeně postupně, proto zákazníci mohli zaznamenat potíže ještě i v pozdějším čase. Na dílčích opravách se stále intenzivně pracuje,“ uvedla Netolická.

Podle serverů Lupa.cz nebo Novinky.cz si lidé stěžovali na nedostupnost služeb T-Mobile zhruba od 8.30 a výpadek jeho sítě se projevuje v celé republice.

Počet hackerských DDoS útoků se v Česku vrátil na předválečné hodnoty. Nejvíce jich je z Ruska a Brazílie

Číst článek

DDoS útoky spočívají v tom, že hackery ovládané počítače velkým počtem dotazů zahltí napadený server, a tím ho vyřadí z provozu. Útoky je možné si objednat na internetu.

Nedávno jim čelily například České dráhy, skupina Vltava Labe Media, některá letiště nebo portál veřejné správy.

Rozsáhlé výpadky služeb měl operátor T-Mobile i jeden den v červnu. Stejně jako nyní měli zákazníci problémy s mobilními daty i voláním a nemohli se dovolat na zákaznickou linku, vedle toho se ale nedostali ani na web firmy nebo nespustili aplikaci.

Společnost následně oznámila, že čelila kybernetickému útoku.

T-Mobile je s 6,3 milionu zákazníků největším mobilním operátorem na trhu a svou sítí páté generace pokrývá 21 procent obyvatel České republiky. Firma patří do mezinárodní skupiny Deutsche Telekom.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme