Nový předseda TOP 09 je Pospíšil, první místopředsedkyní Pekarová. 'Jdeme pracovat na komunálních volbách.'

Miroslav Kalousek končí jako předseda TOP 09. Na postu jej střídá europoslanec Jiří Pospíšil. Získal 147 ze 177 hlasů. Jediným protikandidátem byl člen regionálního výboru v Prostějově Pavel Němec, získal 13 hlasů. První místopředsedkyní výbor zvolil poslankyni Markétu Pekarovou Adamovou.

Praha (Aktualizováno: 10:46 26. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) na sjezdu strany | Zdroj: ČTK

„Velmi si vážím silného mandátu, který jsem od vás dostal, doufám, že i zbylé kolegy, kteří mě nevolili, časem přesvědčím. (…) Jdeme pracovat na komunálních volbách,“ řekl nově zvolený předseda strany krátce po svém zvolení. 

Kalousek na sněmu TOP 09 uznal porážku. Na předsedu kandiduje zatím jen Pospíšil

Číst článek

Na brífinku po svém zvolení pak Pospíšil dodal, že je připraven v následujícím období udělat maximum proto, abych strana zpět získala podporu voličů, kteří od ní odešli. „TOP 09 jasně ukázala, že je stranou, která chrání svobodu a demokracii v této zemi, stranou proevropskou a je připravena bojovat proti populistickým tendencím.“

První cíle pro nového předsedu jsou komunální volby. Důležitou roli ale podle nej budou hrát i volby do Evropského parlamentu. V nich by se rád spojil s dalšími středopravicovými stranami. „Byl bych rád, aby se plně rozvinula spolupráce a abychom se starosty a lidovci, kteří jsou součástí takzvané Evropské lidové strany, kandidovali společně.“

Statutární zástupkyní Pospíšila bude Pekarová Adamová. Ve volbě prvního místopředsedy získala poslankyně blízká Kalouskovi 140 hlasů delegátů sněmu. Pekarovou na post nominovalo osm krajů. Kandidoval proti ní pouze předseda karlovarské krajské organizace Lukáš Otys, dostal 33 hlasů. 

O místa dalších čtyř místopředsedů se utkalo devět zájemců. V prvním kole delegáti zvolili senátora Tomáše Czernina 165 hlasy, bývalého poslance a dosavadního prvního místopředsedu Marka Ženíška 112 hlasy a bývalého poslance Michala Kučeru 102 hlasy. O čtvrtý místopředsednický post svedou v druhém kole volby souboj regionální politik Jan Vitula a místopředseda jihočeské organizace Pavel Klíma.

Z nejužšího vedení TOP 09 po dnešku tak vedle Miroslava Kalouska vypadnou Leoš Heger, Helena Langšádlová a Jitka Chalánková.

Předseda z Bruselu

Pospíšil byl od počátku nejvýraznějším kandidátem do čela TOP 09. Nominovaly ho krajské organizace. Řada spolustraníků mu ale vyčítá, že bude řídit stranu z Bruselu. Pospíšil to ale odmítá a kombinaci obou funkcí považuje spíš za výhodu.

„Jsme proevropská strana, tak si myslím, že nebude špatně, když v čele bude stát europoslanec, který bude reálné kroky evropské politiky také provádět. Dáváme tím signál, že europoslanci v TOP 09 nejsou bývalí vysloužilí politici, kteří jsou za odměnu odsunuti do Bruselu,“ řekl ještě před volbou.

Ve svém kandidátském projevu nabádal spolustraníky, aby se TOP 09 i nadále hlásila k pravicovosti v ekonomických otázkách, proevropské politice a dbala důraz na vzdělávání a kvalitní školství. Taky zopakoval, že TOP 09 musí posílit svou pozici v krajích a zaměřit se na komunální volby - včetně hlavního města. 

Kalousek kritizoval kraje

Nový předseda nahradil v čele strany Miroslava Kalouska. Nové vedení strany se podle končícího předsedy bude muset víc zaměřit na komunální politiku. „Pokládám to skutečně za velké selhání krajských výborů. Když za osm let nejsme schopni založit místní organizaci v Třinci, tak prostě někdo nepracoval. Je zanedbána hustota sítě místních organizací, díky které je pak možné mít hodně komunálních kandidátek,“ uvedl Radiožurnál.

Kalousek před tím oznámil, že by v čele strany rád viděl někoho bez politické minulosti v jiné straně – Pospíšil byl kdysi totiž místopředsedou ODS. Konkrétně Kalousek jmenoval Markétu Pekarovou Adamovou.

Kalousek svůj úmysl neobhajovat předsednickou funkci oznámil krátce po sněmovních volbách, v nichž TOP 09 získala 5,31 procenta hlasů a jen těsně se dostala do Sněmovny.

Janetta Roubková, jra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme