Trestní odpovědnost by se od příštího roku měla vztahovat i na firmy

Za překročení zákona by mělo být možné od příštího roku trestat i firmy. Ty by mohly za závažné podvody a delikty stanout před soudem. Počítá s tím novela z dílny ministerstva spravedlnosti, kterou dnes sněmovna poslala do závěrečného schvalovaní. Účelem je znemožnit lidem z vedení firem vyhýbat se trestní odpovědnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Bublan (ČSSD)

František Bublan (ČSSD) | Foto: Vendula Uhlíková | Zdroj: Český rozhlas

Provinilé firmy by soud mohl zrušit, nechat jim propadnout majetek nebo jim zakázat činnost. Předseda sněmovního výboru pro obranu František Bublan z ČSSD normu vítá. Podle něj očistí české podnikatelské prostředí.

„Mnohá trestná činnost, především podvody a výběrové podvody i konkurzní záležitosti, se vždycky svedou na to, že firma pochybila, a ta není trestně odpovědná,“ říká Bublan.

Návrh na zavedení trestní odpovědnosti firem naopak kritizuje poslanec ODS David Šeich. „Ten nejvyšší trest, zrušení právnického subjektu, považuji za velmi nebezpečný,“ míní Šeich.

„Především uvrhává do nejistoty firmy jiné, které mají nějaké právní vztahy, nesplacené faktury, smlouvy, závazky a dostanou se do právní nejistoty a postihují především zaměstnance té firmy, kteří ráno přijdou do práce a zjistí, že jejich právnická osoba byla za nějaký trestný čin zrušena a oni nejsou u nikoho zaměstnáni,“ vysvětluje David Šeich.

Normu kritizuje i Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Podle jeho šéfa Petra Rafaje totiž omezí pravomoci úřadu.

Martina Spěváčková, Martina Maňasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme