Věda a výzkum stále bez ministra, Tuleja se vzdal nominace. ‚Zbytečný resort,‘ myslí si opozice

Kandidát TOP 09 na ministra pro vědu Pavel Tuleja se vzdal nominace poté, co čelil pochybnostem kolem své vědecké publikační činnosti. Radiožurnálu napsal, že vyvodil politickou odpovědnost. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že jeho rozhodnutí vítá.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 18:03 3. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Tuleja a Markéta Pekarová Adamová

Pavel Tuleja a Markéta Pekarová Adamová | Foto: Ladislav Křivan MF DNES | Zdroj: Profimedia

„V posledních dnech vyšlo najevo několik mých selhání, kterých jsem si sice nebyl vědom, ale které nechci a nemohu relativizovat. Politická kultura v naší zemi je pro mě nesmírně důležitá a považuji za samozřejmé vyvodit z toho politickou odpovědnost. Žádný ministr nesmí být zatížen pochybnostmi o způsobilosti vykonávat svůj úřad a proto se vzdávám nominace na ministra vědy, výzkumu a inovací vlády České republiky,“ napsal Radiožurnálu.

Premiér Petr Fiala na sociální síti X napsal, že rozhodnutí Pavla Tuleji vítá. „Vždy jsem říkal, že pokud existují ve věci jmenování člena vlády pochybnosti, musejí byt vyjasněny, aby nezatěžovaly výkon funkce,“ uvedl.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na síti X uvedla, že si ze strany Tuleji cení rychlého vyhodnocení situace, které podle ní ukazuje na politickou odpovědnost TOP 09.

‚Dělal nekvalitní vědu.‘ Kandidát na ministra Tuleja čelí nařčení, že publikoval v predátorském časopise

Číst článek

První místopředseda strany a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek pro Radiožurnál řekl, že je těžké zpochybňovat někoho, kdo je opakovaně nominován a schvalován vědeckou komunitou. „Co jsem já, abych to zpochybňoval,“ vyjádřil se Válek.

Podle opozice je celá situace politickou chybou TOP09. „Nechápu, že když někoho nominují, tak si neprověří všechny skutečnosti a nekonzultují je,“ řekl předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. 

Místopředseda Poslenecké sněmovny Karel Havlíček (ANO) zopakoval, že podle něj je ministerstvo pro vědu, výzkum a inovace zbytečné a mělo by být v kompetencích premiéra.

‚Správné rozhodnutí‘

Na tom, že rozhodnutí vzdát se nominace, bylo správné, se shodla velká část vědecké a akademické komunity. Tuleja by si podle některých zřejmě nezískal jejich důvěru. Podle předsedy Učené společnosti Libora Grubhoffera byla zbytečná chyba TOP 09 trvat na rezignaci bývalé ministryně Heleny Langšádlové.

„Rozhodnutí kolegy Tuleji jednoznačně vnímám jako důkaz toho, že s nabídkou ministerské pozice neztratil úplně soudnost a dokázal se vrátit do reality,“ napsal Grubhoffer.

Kandidátem TOP 09 na ministra pro vědu a výzkum je exrektor Tuleja. ‚Bude posilou,‘ očekává premiér

Číst článek

„Vzhledem k tomu, co se zjistilo, tak by nebylo dobré, aby stál v čele resortu vědy, pokud je tam pochybnost o té jeho publikační historii, a dokonce bych řekl, že závažná,“ řekl předseda Rady vysokých škol Tomáš Kašparovský. Připomněl, že Rada vysokých škol byla s prací Langšádlové spokojená a z jejich pohledu nebylo rozumné ji vyměnit.

Vysoká škola chemicko-technologická považuje situaci za nešťastnou, informoval rektor školy Milan Pospíšil. Věda, výzkum a inovace podle něj svého ministra nutně potřebují. „Věříme, že se brzy podaří najít kvalitního kandidáta, který naváže na dobrou práci exministryně Langšádlové,“ napsal Pospíšil. Ocenil „čestný přístup“ Tuleji k profesním chybám z minulosti.

Podle rektorky Univerzity Karlovy a předsedkyně České konference rektorů Mileny Králíčkové je škoda, že se situace prodlužuje. Podpora vědy, výzkumu a vzdělávání je podle ní strategická investice pro Česko, neměla by se ztrácet ani minuta. Věří, že se kvalitní kandidát na ministra snad najde brzy.

cen, vkv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme