Kandidátem TOP 09 na ministra pro vědu a výzkum je exrektor Tuleja. ‚Bude posilou,‘ očekává premiér

Bývalý rektor Slezské univerzity Pavel Tuleja získal podporu předsednictva TOP 09 na post ministra pro vědu a výzkum. Strana ho poté představila jako nástupce končící ministryně Heleny Langšádlové.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:21 30. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Tuleja

Pavel Tuleja | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

Avizovaný odchod Heleny Langšádlové je osmou změnou v kabinetu pětikoalice od jeho vzniku na konci roku 2021.

Ministryně pro vědu a výzkum Langšádlová končí. ‚Neměla jsem lajky,‘ vysvětluje svůj odchod

Číst článek

Lídři vládní strany jednali o jejím nástupci od rána ve Sněmovně, kam Tuleja, který je členem TOP 09, také dorazil. „Myslím, že každého člověka, který pracuje na akademické půdě a pracoval ve vedení univerzity, tato pozice zajímá,“ řekl bývalý rektor Slezské univerzity Radiožurnálu při příchodu. Dále se ke svým šancím na zvolení vyjadřovat nechtěl.

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) předpokládá, že Pavel Tuleja bude posilou koaliční vlády. Novinářům po jednání kabinetu řekl, že ekonoma a bývalého rektora Slezské univerzity zná z akademického působení.

Nového kandidáta chce TOP 09 představit prezidentovi Petru Pavlovi.

Pavel Tuleja je v současnosti prorektorem Slezské univerzity v Opavě pro strategii a komunikaci, na stejné univerzitě zastával od roku 2015 do loňského února post rektora. Předtím působil dva roky jako děkan obchodně podnikatelské fakulty v Karviné. Nyní je také vedoucím Ústavu veřejné správy a sociální politiky Fakulty veřejných politik v Opavě.

Je autorem nebo spoluautorem řady vědeckých studií, monografií, článků a učebních textů. Vedle akademické práce působí ve společenských a správních organizacích. Mimo jiné je také předsedou dozorčí rady těžební společnost OKD a předsedou správní rady zapsaného ústavu UnikaCentrum.

Od roku 2020 je členem zastupitelstva Moravskoslezského kraje, rovněž je členem zastupitelstva v Havířově. Před sedmi lety neúspěšně kandidoval ve volbách do Poslanecké sněmovny, byl na třetím místě moravskoslezské kandidátky TOP 09.

 

vto, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme