Sněmovna odsoudila tureckou agresi proti Kurdům, Babišovi uložila prosazovat ekonomická opatření

Poslanci v úterý odsoudili tureckou invazi do Sýrie jako porušení mezinárodního práva. Premiér Andrej Babiš (ANO) má podle usnesení, pro které hlasovalo všech 147 přítomných zákonodárců, prosazovat v Evropské unii ekonomicko-politická opatření proti Turecku. Opatření by měla být taková, aby donutila Turecko vojenské operace zastavit.

Praha (Aktualizováno: 22:07 15. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci odmítli tureckou invazi na severu Sýrie (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Poslanci také podpořili rozhodnutí vlády o pozastavení vývozních licencí na vojenský materiál. Odmítli také výhrůžky Turecka státům Evropské unie, že uvolní cestu migrantům do Evropy. Návrh usnesení dohodli zástupci všech sněmovních klubů.

Trump vyzval Erdogana k zastavení bojů v Sýrii, uvedl Pence. USA uvalily sankce na dvě turecká ministerstva

Číst článek

Babiš ve sněmovně zopakoval, že situaci bylo možné předejít jednáním světových mocností včetně EU s Tureckem. „Je to velké neštěstí, nemělo se to stát,“ řekl k tureckému vojenskému zásahu.

Vysvětloval také svou dřívější podporu mírovému plánu pro Sýrii tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Babiš řekl, že nepochopil, že půjde o vojenskou operaci, když turecký prezident mluvil o vytvoření bezpečnostní zóny, do které by se vrátili syrští uprchlíci. Od některých poslanců ale sklidil kritiku.

Podle předsedy ODS Petra Fialy Turecko vojenskou operací v Sýrii zvýšilo napětí na celém Blízkém východě.

„Považujeme celou situaci za extrémně nebezpečnou. Připojujeme se k výzvám, které žádají humánní postup a co největší respekt k právům a osudům civilistů. Situace na Blízkém východě se po této turecké vojenské operaci na severu Sýrie výrazně zhoršila,“ popsal Radiožurnálu Fiala. 

„Situace pro běžné lidi v této oblasti je skutečně alarmující a vážná. Mezinárodní společenství by se k tomu mělo vážně postavit. Dochází tady k takovým zvěrstvům, která mohou být nazývána válečnými zločiny,“ upozornil předseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan.

‚Obzvláště ohavné‘

„Je třeba dát jasně najevo, že se nebojíme vydírání prezidenta Erdogana vůči evropským zemím,“ prohlásil předseda SPD Tomio Okamura. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa není pochyb o tom, že turecká akce je porušení mezinárodního válečného i humanitárního práva. „Jde o totální selhání NATO,“ míní. Česko se musí podle něho zasazovat o diplomatická jednání k řešení situace.

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo nejméně 160 000 lidí. Většina zůstává u příbuzných

Číst článek

„Co se teď odehrává, je obzvláště ohavné,“ řekl bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Poukázal na to, že v oblastech, kam míří turecká operace, žijí většinou Kurdové, kteří bojovali proti takzvanému Islámskému státu, byli označováni jako spojenci a najednou byli Američany opuštěni.

Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem potom, co americký prezident Donald Trump nařídil z oblasti stáhnout americké vojáky. Ankara tvrdí, že cílem operace je vyčistit oblast u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje syrské kurdské milice.

Chce tam také vytvořit pásmo, kam hodlá dopravit z Turecka velkou část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků.

Spojené státy zavedly kvůli invazi proti Turecku sankce. Státy EU se domluvily na koordinaci zákazu vývozu zbraní.

Stanovisko Sněmovny k situaci na turecko-syrské hranici

Poslanecká sněmovna:

  1. Vyjadřuje solidaritu se syrským obyvatelstvem, jehož velká část žije ve velmi obtížných podmínkách, miliony lidí byly interně vysídleny či byly nuceny uprchnout do zahraničí, turecká invaze tuto humanitární krizi pouze dále prohloubí a zvýší utrpení civilního obyvatelstva včetně žen a dětí;
  2. odsuzuje invazi Turecka na území Sýrie jako porušení mezinárodního práva;
  3. vítá rozhodnutí vlády České republiky o pozastavení vývozních licencí na vojenský materiál do Turecka v rámci koordinovaného postupu členských států Evropské unie;
  4. vyzývá předsedu vlády Andreje Babiše, aby na nadcházejícím zasedání Evropské rady požadoval, aby Evropská rada uložila Evropské komisi vypracovat návrh ekonomicko-politických opatření, jejichž cílem by bylo donutit Turecko k zastavení vojenských operací;
  5. odsuzuje brutální vraždu Hevrin Chalafové, generální tajemnice strany Budoucnost Sýrie, údajně spáchanou protitureckými ozbrojenci, tento zločin stejně jako mnoho dalších musí být vyšetřen a pachatelé potrestáni;
  6. kategoricky odmítá výhrůžky Turecka vůči státům Evropské unie, že uvolní cestu migrantům do Evropy.

ztr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme