Mezinárodní koalici vystřídala v Manbidži syrská armáda. Od tureckých jednotek ji oddělují Rusové

Syrská armáda v úterý vstoupila do severosyrského města Manbidž, odkud se stáhla mezinárodní koalice, která tam působila doposud. Rusko je odhodláno zabránit střetu syrské a turecké armády a ruské síly začaly hlídkovat na linii mezi armádami obou zemí. Damašek se o víkendu dohodl se syrskými Kurdy na společném postupu proti turecké armádě, která 9. října zahájila ofenzivu na severu Sýrie.

Damašek/Ankara/Moskva (Aktualizováno: 21:17 15. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruské a syrské vlajky vlají na vojenských autech poblíž města Manbidž | Foto: Omar Sanadiki | Zdroj: Reuters

Ankara chce vytvořit na syrském území u turecké hranice bezpečnostní zónu, kam se budou moci vrátit syrští uprchlíci z Turecka. V cestě Turkům stojí oddíly kurdských bojovníků, kteří se podíleli na boji proti Islámskému státu a kteří území, obývané z velké míry právě Kurdy, dosud střežili.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý prohlásil, že Turecko zajistí oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožní milionu syrských uprchlíků vrátit se do Sýrie.

Dva rozdílné světy, které dělí 50 kilometrů. Tureckého vnitrozemí se boje v Sýrii prakticky nedotýkají

Číst článek

Město Manbidž, jež leží západně od Eufratu, pomáhala zajišťovat mezinárodní koalice, v níž byly kromě amerických také francouzští a britští vojáci. Tento kontingent se nyní stáhl a jeho místo zaujala syrská armáda. Podle ruské tiskové agentury Interfax už kontrolují syrské jednotky 1000 kilometrů čtverečních v okolí Manbidže, ovládají vojenské letiště Tabka, dvě vodní elektrárny a několik mostů přes Eufrat.

Turecká armáda pokračovala v bombardování pohraničního Rás al-Ajnu a ohlásila další své dva mrtvé. Od začátku ofenzívy tak Turecko podle oficiálních zdrojů přišlo o šest vojáků. Ztráty v řadách arabsko-kurdské koalice SDF jsou v řádu desítek, přesný počet není znám. Z oblasti uprchlo na 275 000 lidí.

Sankce proti Turkům

Americký prezident Donald Trump, jenž svým rozhodnutím o stažení amerických vojáků, kteří působili na pozicích s Kurdy, tureckou ofenzívu usnadnil, nyní vyzval Turecko k zastavení palby. USA navíc vyhlásily sankce proti tureckým ministerstvům obrany a energetiky a také vůči ministrům obrany, vnitra a energetiky. Do Ankary se chystá americký viceprezident Mike Pence.

USA pracují na evakuaci asi 1000 svých vojáků ze Sýrie; podle úterních zpráv zamíří do Iráku, Kuvajtu a Jordánska. Malý zbytek Američanů zůstane na základně v jihosyrském Tanfu.

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo nejméně 160 000 lidí. Většina zůstává u příbuzných

Číst článek

Odhaduje se, že při ofenzívě dosud zahynulo několik desítek civilistů. Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva Ruperta Colvilla nevylučuje, že se Turecko dopouští na syrských Kurdech válečných zločinů.

Organizace Lékaři bez hranic stáhla ze Sýrie svůj zahraniční personál a Turecko oznámilo, že jeho Červený půlměsíc začal distribuovat pomoc u hraničního města Tall Abjad.

Česká Poslanecká sněmovna v úterý odsoudila tureckou invazi jako porušení mezinárodního práva a premiér Andrej Babiš má podle přijatého usnesení prosazovat v Evropské unii opatření, jež Turecko donutí operaci zastavit. ČR se připojila k dalším evropským zemím a omezila vývoz zbraní do Turecka.

Jeho velvyslanec v Praze Ahmet Necati Bigali řekl, že Ankara to nepovažuje za vstřícný krok, ale dopadů se neobává. Turecko od ostatních členů Severoatlantické aliance očekává ve věci Sýrie solidaritu, a nikoli kritiku, dodal. Ministři zahraničí Evropské unie se v pondělí dohodli na koordinaci omezení vývozu zbraní do Turecka. Česko k tomuto kroku přistoupilo tentýž den.

Rozhodnutí Volkswagenu

Kvůli počínání Turecka odložila firma Volkswagen rozhodnutí o výstavbě své továrny na tureckém území. Mají se v ní vyrábět i vozy Škoda.

Země Evropské unie přestanou do Turecka vyvážet zbraně. Česko se podle Hamáčka k výzvě přidá

Číst článek

Turci jsou přesvědčeni o správnosti svého počínání, turečtí fotbalisté i v pondělním kvalifikačním utkání ve Francii salutovali ve zjevné podpoře invaze; totéž udělali při pátečním zápasu proti Albánii. Za to svazu hrozí trest od evropské federace UEFA, jež politická vyjádření na stadionech zakazuje.

Vývoj na severu Sýrie vyvolávají obavy z obnovy činnosti Islámského státu, proti němuž se bojovalo v minulých letech. Francouzský premiér Edouard Phillipe řekl, že turecká ofenziva umožní Islámskému státu obnovit svou činnost v Sýrii a možná i v Iráku.

Rada bezpečnosti OSN, která se minulý týden nedokázala dobodnout na znění textu o ukončení turecké ofenzívy, se chce znovu sejít. Podle posledních zpráv by měla jednat na žádost svých evropských členů ve středu.

Oblast opouští organizace Lékaři bez hranic, která ruší většinu svých aktivit v severovýchodní Sýrii a evakuuje veškeré mezinárodní pracovníky. Na svém twitteru oznámili, že je k tomu přinutila nepředvídatelná a rychle se měnící situace v oblasti. Organizace napsala, že nemůže v oblasti fungovat, dokud nebude ujištěna všemi stranami konfliktu, že jejich pracovníci jsou v bezpečí. Česká humanitární organizace Člověk v tísni z bezpečnostních důvodů evakuovala svou misi minulý týden.

Magdaléna Fajtová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme