Dostálová plánuje 500 miliard podpory městům. Pomocí poukazů chce podpořit městskou turistiku

Ministerstvo pro místní rozvoj chystá podporu pro krajská města formou poukazů. Připraveno má 500 milionů korun, které budou k dispozici z nevyužitých peněz z již uskutečněných programů pomoci v souvislosti s pandemií koronaviru. Města, která z vlastní iniciativy poukazy na podporu turismu vytvořila, je budou moci využít. Stejnou sumu, která do poukazů vloží sama města, jim přispěje stát.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo pro místní rozvoj chystá podporu pro krajská města formou poukazů. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Se všemi krajskými městy se podle Dostálové už uskutečnila jednání a tuto formu podpory uvítala. „Debatovala se i statutární města, ale to bychom viděli až v další fázi. Prioritou pro nás nyní jsou velká krajská města, kde jsou největší problémy,“ uvedla. Podle ministryně by měly být poukazy minimálně na tři noci. Ale pokud už města mají poukaz například jen na jednu noc, resort jim do toho prý nebude zasahovat.

‚Nikomu z nás to neřekli.‘ Ministerstvo pro místní rozvoj vypsalo v tichosti další výzvu o unijní peníze

Číst článek

Pří třídenním pobytu by mohl dospělý využít poukaz na 3000 korun, na dítě by se vztahoval voucher za 1000 korun. V případě kratšího ubytování by měly být částky odstupňované. Podmínkou využití poukazu bude ubytování ve městě, ten bude možné využít nejen na pobyt, ale také na stravování či vstupy. Distribuce poukazů se podle Dostálové uskuteční přes informační centra či hotely. Vždy bude záležet na daném městě.

Výzvu na program by mělo ministerstvo podle Dostálové vyhlásit zhruba v polovině července, zájemci o podporu se do ní budou moci hlásit tři měsíce. Pomoc budou moci uplatnit na způsobilé výdaje už od 1. července, peníze bude možné čerpat ještě příští rok, pravděpodobně do září.

Byl to alibismus. Rychlost byla pro úředníky nejjednodušší cestou, komentuje výzvu 98 hejtman Půta

Číst článek

Poukazy nezávisle na chystaném programu podle Dostálové připravily Praha, České Budějovice, Brno, Ostrava, Olomouc a Karlovy Vary. Zbylá krajská města se mohou zavedenými systémy inspirovat. Ministerstvo pro místní rozvoj podle Dostálové programy pro města, která je nemají, zmapovalo. Další možností je využít za tímto účelem systém turistických karet, variant je podle ní mnoho.

Omezení cestování v souvislosti s pandemií dopadlo podle státní agentury CzechTourism ze všech regionů nejtíživěji na Prahu. Před krizí na hlavní město připadala většina příjezdového cestovního ruchu, zhruba osm z deseti návštěvníků bylo ze zahraničí. Ztráty ve spotřebě cestovního ruchu v Praze dosáhly asi 82 miliard Kč. Kvůli nedostatku turistů z ciziny se s potížemi ale potýkají i další velká města jako Karlovy Vary nebo Ostrava.

Ministerstvo loni připravilo poukazy na pomoc tuzemským lázním, kde hosté z ciziny tvořili podle dat úřadu až 44 procent klientů. Program, který má naučit české cestovatele trávit v lázních vícedenní pobyty s čerpáním léčebných služeb a přispět k obnově daných regionů, pokračuje celý letošní rok. Lidé mohou využívat poukazy na slevu 4000 korun na pobyt v tuzemských lázních alespoň na šest nocí a minimálně pět procedur.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme