Týden končí, víkend začíná

Počasí se konečně vylepšuje, i když někdy mu po zásluze patří pojmenování aprílové. Prostě někdy si dělá, co chce. To my ne, my pro vás každý pátek pravidelně připravujeme víkendové pozvánky. Je tomu tak i dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Minulý víkend otevřely své brány po zimní přestávce památkové objekty. Některé z nich připravily novinky. Například zámek Lysice na Blanensku nově zpřístupnil druhé patro. Co všechno tam najdete nám řekla kastelánka Martina Medková-Rudolfová.

Renesanční zámek Lysice najdete kousek od Blanska.

Tovačovský zámek na Přerovsku se rok od roku těší stále větší pozornosti turistů. Jen málokdo si nechá ujít výhled ze Spanilé věže na celou Hanou, kdy při pěkném počasí navíc dohlédnete až do Vídně. Kromě prohlídky zámku čeká na návštěvníky celá řada zajímavých výstav. A jak nám řekl kastelán tovačovského zámku Jaroslav Dostál, připraveny jsou dvě trasy.

K vidění je i unikát, který nikde jinde u nás nenajdete. Je to ševcovská dílna z počátku tohoto století. To vše na Tovačovském zámku na Přerovsku.

Součástí nové alchymistické dílny Státního zámku Sychrov jsou od nové sezóny ptačinec, dračinec a mrchoviště. Expozice je ve sklepení zámku. Dílně kraluje ranhojič a jeho pomocníci. Operují vlkodava, pěstují pokusné ptáky anebo léčí zvířecí uši. O víkendu se na Sychrově konají také velikonoční trhy.

Můžete se vydat třeba na Státní zámek Frýdlant v Čechách. Zde najdete obnovené unikátní malby, původní zbrojnice anebo koňské potahy.

Dřevěný kostel svatého Jana Křtitele v Českém Jiřetíně na Mostecku zahájí letošní sezónu zítra předvelikonoční slavností. Hudební a folklórní program zahrne koncert barokní hudby, zdobení kraslic a pletení pomlázek, bohoslužbu a večerní táborák.

Nemoci a úrazy, které trápily lidi v minulosti, i způsoby, kterými s nimi bojovali, představuje výstava Člověk proti nemocem. V Měnínské bráně Muzea města Brna se s ní mohou seznámit i nevidomí návštěvníci. Vybrané exponáty doplňují texty v Braillově slepeckém písmu a nevidomí mohou hmatem exponáty porovnat.

Lovecký zámeček Kozel nedaleko Plzně láká nejenom svou historií a stylem, ale také častými kulturními událostmi. Tou nejaktuálnější jsou Evropské dny. Podrobnosti má Jana Mertová.

Automatická pračka a sušička patří už nedílně do vybavení našich domácností. Ovšem jak se právalo kdysi, jak praly naše babičky, se dozvíte na výstavě "Velké prádlo" v Muzeu Vysočiny v Jihlavě. Expozice není časově vymezena, měla by spíš navodit atmosféru a představu o tom, jak tato těžká práce a dřina byla postupně nahrazována technikou. Exponátů je tu opravdu řad. Podle spoluautorky výstavy Sylvy Pospíchalové je zajímavý je třeba tlouk.

Na výstavě Velké prádlo v jihlavském Muzeu Vysočiny najdete také například dobové spodní prádlo - a to jak dámské, tak pánské.

Zlínsko nabízí o víkendu řadu výstav, které by neměly zůstat bez povšimnutí. Možná vás k jejich návštěvě inspiruje i aprílové počasí. Roman Verner vás pozve například do Slováckého muzea v Uherském Hradišti, které v tomto týdnu otevřelo expozici "Afrika známá, neznámá".

Od prvního dubna je opět veřejnosti přístupná expozice v Pražské botanické zahradě v Tróji. Během sezóny v zahradě vykvétají cibuloviny a také velká kolekce kosatců. Botanici se mohou pochlubit vřesovištěm, sbírkou bambusů a nedávno založenou japonskou zahradou.

Na sobotu připravila pražská zoologická zahrada Velikonoční dílnu. Od 11 hodin si mohou všichni zájemci vyzkoušet tradiční i netradiční zdobení kraslic. Stačí si jen přinést s sebou vyfouknuté skořápky.

Tropický svět orchidejí a exotických motýlů nabízí ještě do neděle Botanická zahrada a arboretum v Brně - Černých polích. Květiny jsou k vidění na téměř na 400 metrech čtverečních. Naaranžovány jsou tak, aby vytvářely scenérie tropického deštného pralesa jižní a střední Ameriky anebo jihovýchodní Asie.

Folk a country bude znít zítra v sále sokolovny v Novém Městě nad Metují, kde se bude konat 16. ročník festivalu Pohoda. Přehlídka začíná ve čtyři odpoledne a bude trvat minimálně 6 hodin.

Pro skalní příznivce jarního lyžování jsou k dispozici už jen sjezdovky v Krkonoších a v Jeseníkách. Více Jaroslav Zvára.

Petr Doležel, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme