Učitelské povolání se v žebříčku prestiže drží vysoko, mladí se do něj přesto nehrnou

Je to tak trochu paradox. V sociologických průzkumech se učitelské povolání těší vysoké prestiži, na druhé straně učitelské sbory stárnou a školám chybí mladí kantoři. Co s tím? Dvacátý osmý březen je nejlepším dnem k takovému zamyšlení. Na narození Jana Amose Komenského připadá Den učitelů, zatím bez poznámky v kalendáři.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učitelka Lenka Skleničková ze Základní školy J.Š. Baara v Českých Budějovicích byla ráno ve třídě sama

Učitelka Lenka Skleničková ze Základní školy J.Š. Baara v Českých Budějovicích byla ráno ve třídě sama | Zdroj: ČTK

Učitelka chemie z Kunovic Růžena Hlůšková stála svým žákům za to, aby ji nominovali do soutěže o nejoblíbenějšího pedagoga. Vyhrála. A stala se příkladem pro své kolegy. Přála by si, aby se učitelská prestiž zvýšila.

„Mnozí ani neví, co to je postavit se v dnešní době před žáky. A to není nějak tam přežít, to je něco je naučit. Opravdu učitelé si zaslouží uznání naší společnosti,“ říká Růžena Hlůšková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký je pohled na učitelské povolání mimo sociologické průzkumy? Natáčela o tom Klára Bílá

Přitom poslední sociologický průzkum Akademie věd k prestiži povolání zařadil učitele základních škol na páté místo. Před nimi skončily zdravotní sestry, kantoři naopak předběhli soudce. Jenže situace ve školních sborovnách je jiná, přiznává ministr školství Petr Fiala.

„Čelíme stárnutí pedagogických sborů a tomu, že mladí lidé nechtějí spojovat svou profesní dráhu s učitelským povoláním v dostatečné míře. A to je právě věc, kterou musíme změnit. My musíme získat kvalitní lidi pro to, aby chtěli být učiteli, protože ve školství platí stará jednoduchá pravda, že bez dobrých učitelů nemůžeme mít dobré školy,“ zdůrazňuje ministr.

Kariérní řád i významný den v kalendáři

Změna by podle něj mohla přijít se zavedením kariérního systému. Skupina poslanců také navrhuje, aby učitelé měli v kalendáři svůj významný den - 28. březen, kdy se narodil učitel národů Jan Amos Komenský.

To ale české školství nespasí, myslí si psychiatr Jan Cimický, který je předsedou poroty soutěže o nejoblíbenějšího učitele.

„Je jim celkem jedno, jestli budou mít svůj slavnostní den, protože kantor, který to dělá opravdu s tím obrovským nasazením, tak si asi ani neuvědomuje, že je reprezentantem nějakého seskupení, které má svůj slavnostní den,“ míní Cimický.

Prestiží učitelského povolání se zabývají i školští experti. Přispět svými nápady můžete i vy během kampaně Česko mluví o vzdělávání.

J. A. Komenský - životní pouť učitele národů | Foto: Michal Jindra

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme