Ústavní soud má rozhodnout v případu odmítnutí očkování dětí

O povinném očkování dětí by měl dnes rozhodnout Ústavní soud. Začal se tím zabývat poté, co muž dostal pokutu 3 tisíce korun za to, že odmítl nechat očkovat své dvě děti. Prý se obával, že očkování může být škodlivé. Hygienici a ministerstvo zdravotnictví to ale popírají a tvrdí, že očkování je v zájmu ochrany veřejného zdraví.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování

Očkování | Foto: Tomáš Adamec

Pavel Vavřička nepřivedl už v roce 2003 svoji dceru a syna k očkování proti tetanu, dětské obrně a žloutence typu B a krajská hygienická stanice rodičům vyměřila pokutu. Proti tomu se rodiče bránili odvoláním k ministerstvu zdravotnictví i žalobou u Městského soudu v Praze a kasační stížností u Nejvyššího správního soudu. Všude byli zatím neúspěšní.

Také u Ústavního soudu musel čelit argumentaci, že některé nemoci dnes lidi neohrožují právě proto, že bylo zavedené povinné plošné očkování. Pavel Vavřička přesto trvá na zrušení příslušného ustanovení vyhlášky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nikola Bojčev přináší podrobnosti o soudních sporech týkajících se povinného očkování

Rodiče ve stížnosti argumentují tím, že obrna se v České republice neobjevila od roku 1960, tetanus zase lékaři zaznamenají maximálně dvakrát do roka. A hepatitida typu B vůbec není dětskou nemocí. Hygienici ale tyto argumenty odmítají.

Podle nich se budou při poklesu proočkovanosti pod 90 procent na českém území vyskytovat spalničky a další infekční nemoci. Hlavní hygienik připustil, že by se mohlo do budoucna diskutovat o dobrovolném očkování, ale k tomu je potřeba vychovat jak laickou tak odbornou veřejnost.

Soudy rozhodly i ve prospěch rodičů

Zatímco Vavřičkova stížnost ležela čtyři roky u Ústavního soudu, Nejvyšší správní soud částečně své stanovisko k této problematice přehodnotil a v jiném případu rozhodl, že odpůrce povinného očkování nelze trestat pokutami za přestupky.

Podobný případ nedávno řešil i Okresní soud v Kroměříži. Ten rozhodl, že odmítnutí povinného očkování dítěte není trestný čin, a třicetiletou matku zprostil obžaloby ze zanedbání péče. Žena před několika lety odmítla dvě ze svých tří dětí naočkovat podle předpisů ministerstva zdravotnictví.

Zuzana Kopuletá, Lucie Maňourová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme