Ústavní soud vyhlásí, zda bude platit balíček úspor
Ústavní soud odpoledne vyhlásí, jak rozhodl o návrhu sociálních demokratů zrušit vládní balík škrtů. Zákon loni v listopadu prošel ve stavu legislativní nouze. A právě zneužití tohoto institutu v zákonodárném procesu opozice napadla.
Ústavní stížnost ČSSD mluví o extrémní svévoli vládní většiny v parlamentu. Naproti tomu vláda argumentuje, že pokud by škrty nezačaly platit včas, vznikly by škody v řádu desítek miliard korun.
Ústavní soudci mají několik možností, jak s návrhem naložit. Buď ho zamítnou a škrty budou platit dál, nebo mu vyhoví, a pak příslušný zákon zruší buď zpětně, anebo, což je nejpravděpodobnější, ponechají ho po omezenou dobu v platnosti, aby na to vláda mohla reagovat obdobným zákonem, přijatým způsobem v souladu s Ústavou.
Pokud by soud zrušil platnost zákonů od 1. ledna, pak by největší problém nastal, podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, v agendě výplaty nemocenské, kde se změnil interval a kde náhradu mzdy v době nemoci vyplácí zaměstnavatel:
„Představa o tom, že zaměstnavatel bude upravovat už vyplacené náhrady mzdy z původních tří týdnů zpátky na 14 dní a Správa sociálního zabezpečení bude přepočítávat všechny vyplácené nemocenské dávky, je velmi děsivá.“
Pokud by došlo na zrušení zákona, měla by vláda předložit podle Drábka stejné znění zákonů:
„I když byly některé nepopulární a nepříjemné, osvědčily se. Za prvé přispějí ke snížení schodku rozpočtu – zadlužování nás všech a za druhé, byly nastaveny takovým způsobem, že byly unesitelné.“
Jaromír Drábek by navrhoval jedinou změnu a to v oblasti rodičovského příspěvku, kterou se sám snažil před balíčkem úspor navrhnout:
„Výsledný návrh byl velmi tvrdý k těm, co pobírají čtyřletou variantu rodičovského příspěvku. Původně jsem navrhoval rozvolnění rodičovského příspěvku tak, aby si každý rodič mohl volit výši příspěvku v nějakém rozmezí. Určitě bych se snažil tento způsob prosadit znovu.“
Podle stínového ministra spravedlnosti za ČSSD Jiřího Dienstbiera mladšího bude mít dnešní rozhodnutí Ústavního soudu dva rozměry.
„Jeden je ten věcný, to, že my nesouhlasíme s tím, jaká opatření v tomto zákoně byl přijata, ty sociální škrty. A druhý rozměr je procedurální. Není možné, aby vládní koalice ve Sněmovně prosazovala zákony obcházením pravidel nesmyslným zaváděním stavu legislativní nouze, vylučováním rozpravy,“ řekl Jiří Dienstbier.
Šance na úspěch
Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka věří, že mají před soudem šanci na úspěch. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová podle něj nedokázala vysvětlit, proč vyhlásila legislativní nouzi. Němcová to ale důrazně odmítá.
„V žádném případě se to nevymykalo všem předchozím případům, kdy byla vyhlášena. Za druhé šlo o rozsah možných národohospodářských škod. Myslím, že jak premiér, tak já, jsme zdůvodňovali velmi jasně, že tady hrozily škody, které byly nekonečně větší než případ, který jsem řešili předtím, například benefity zaměstnanců v dopravě,“ uvedla Miroslava Němcová.
Balíček škrtů v sociální oblasti podle vlády umožní úspory více než 23,5 miliardy korun a pomůže při snižování schodku státního rozpočtu. Zákon mění oblasti nemocenského pojištění, státní sociální podpory a státní politiky zaměstnanosti. Jde například o nemocenskou, rodičovský příspěvek, sociální příspěvek, porodné a příspěvek na péči.