V Brně zemřel člověk s podezřením na SARS

Na infekční oddělení tamní fakultní nemocnice byl přijat v sobotu se zápalem plic a zemřel ještě týž den. Dnes byla provedena pitva a zítra dostane vzorky k posouzení referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nezbytná ochranná rouška | Zdroj: ČTK

Podle ředitele brněnské fakultní nemocnice Jana Buriana ale není příliš pravděpodobné, že by se jednalo o první oběť tohoto smrtelného onemocnění u nás: "Tady v návaznosti na všechna rizika, která jsou, protože v anamnéze je i pobyt v jihovýchodní Asii, se zvažuje i tato možnost. Klinický obraz a průběh by sice svědčil pro jinou příčinu, nežli SARS, nicméně materiál od tohoto pacienta bude vyšetřen, aby se vyvrátila či potvrdila tato doměnka".

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Burian: Bude provedeno vyšetření

Zítra budou známy také výsledky testů nové pacientky s podezřením na SARS, která byla v neděli hospitalizována na pražské Bulovce. Naopak další dva pacienty už z ní propustili domů.

Dosud bylo u nás ošetřeno kvůli podezření na syndrom akutního respiračního selhání 26 lidí. Neobjevil se zatím ani u jediného z nich. Hlavní hygienik Michael Vít chce v nejbližších dnech zavést evidenční karty pro cestující přilétající do Česka, podobně jak to funguje už v 70 procentech států světa.

SARS se tak zatím České republice vyhýbá. Potvrdily to i výsledky dnešního kontrolního vyšetření první skupiny pracovníků firmy AVX Lanškroun. Po osmidenní izolaci , kterou dobrovolně podstoupilo všech čtyřiadvacet lidí bezprostředně po příletu z Číny, nebyly u žádného z nich zjištěny příznaky nebezpečného akutního syndromu dýchacích cest. Zítra se na klinice nemocí z povolání Fakultní nemocnice v Hradci Králové podrobí kontrolnímu vyšetření zbývajících 12 lidí. Lékařka Eva Korolová uvedla, že celá karanténa nebude trvat déle než 10 dní.

Podle nejnovější zprávy Světové zdravotnické organizace se SARS šíří i lidskými výkaly. Dosud odborníci tvrdili, že nová forma koronaviru, který SARS způsobuje, se přenáší dotykem, a někteří vyjádřili přesvědčení, že to může být dokonce i vzduchem.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme