V Česku ubývá vodních záchranářů, nejsou peníze

V Česku ubývá vodních záchranářů. Nemají totiž peníze ani na techniku a vybavení a řada z nich slouží zadarmo. To je podle prezidenta Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Davida Smejkala neudržitelný stav.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři na člunu

Záchranáři na člunu | Foto: Jan Rosenauer

"Počty členů nám ubývají, místní skupiny nám zanikají. V podstatě ti lidé to už nejsou schopni to dále táhnout. To znamená, že vodní záchranáři z této republiky už začínají pomalu mizet. A je to obrovská škoda, protože jejich práce je nezastupitelná, na vodních plochách jsou oni první svojí přítomností. To znamená, že žádná složka integrovaného záchranného systému je nemůže takto plně nehradit,“ vysvětlil Smejkal v Ranním interview Radiožurnálu.

Vodní záchranáři by také chtěli větší pravomoci. Češi jsou totiž tradičně při koupání neopatrní. Ročně se v ČR utopí na dvě stě lidí, k tomu přibývají ještě vážná zranění u vody. Vodní záchranná služba by je za to pokutovat nechtěla. Smejkal ale říká, které pravomoci by měl záchranář u vody nově získat:

Přehrát

00:00 / 00:00

O současné situaci vodních záchranářů hovořil v Ranním interview Radiožurnálu prezident Vodní záchranné služby Českého červeného kříže David Smejkal.

„Měl by mít pravomoc vás třeba vykázat z nebezpečného místa, nebo vykázat z oblasti, kde třeba mohlo dojít, nebo došlo k nějakým úrazům. Mohou to bát skoky ze skal, které také končí tragicky, nějakou frakturou páteře. Ti lidé si zkazí celý život.“

Vodní záchranka hospodaří jenom s půldruhým milionem ročně - přestože ji často při zásazích zdravotnická záchranná služba využívá.

Financování vodní záchranné služby ale nový zákon o zdravotnické záchranné službě z dílny ministerstva zdravotnictví nemění. Potvrdil to náměstek ministra Vladimír Pavelka:

„Systémově resort zdravotnictví vodní záchrannou službu, stejně tak horskou záchrannou službu nepodporuje, protože se nejedná o zdravotnickou službu. Nový zákon o zdravotnické záchranné službě tuto problematiku nijak neřeší a neovlivní.“

Lenka Jansová, Tereza Janouškovcová Bartůňková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme