Václav Havel nám vrátil hrdost, vzpomíná na exprezidenta Alexandr Vondra

Jak zdůrazňuje většina zahraničních médií, Václav Havel se stal symbolem nenásilného vítězství nad totalitní vládou. O jeho vlivu na mezinárodní scéně svědčí i fakt, že byl několikrát nominován na Nobelovu cenu míru. Připomíná se jak jeho podíl na smíření Čechů s Němci, na vstup Česka a dalších zemí střední a východní Evropy do Evropské unie i NATO.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel nastnínil svůj názor na změnu politické situace v severní Africe

Václav Havel nastnínil svůj názor na změnu politické situace v severní Africe | Foto: Filip Jandourek

Podle jeho někdejšího souputníka z disentu, pozdějšího diplomata a současného ministra obrany Alexandra Vondry v tom naprosto unikátní roli sehrál životní příběh Václava Havla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Světě o osmé ná Václava Havla vzpomínali ministr obrany Alexandr Vondra a někdejší ministr životního prostředí Martin Bursík

„Pro Českou republiku, pro naši zemi udělal nesmírně mnoho. Tady doma nám vrátil hrdost, co to znamená být Čechem, co znamená pocházet z této země. A navenek vytvořil obraz o této zemi v zásadě velice idealistický a to samozřejmě nesmírně pomohlo, když se rozhodovalo o rozšíření Severoatlantické aliance a Evropské unie.“

„Protože když docházely reálné politické argumenty o váze, vlivu naší země, její síle, tak nakonec vždycky byl na stole ten příběh o nespravedlnosti Jalty za druhé světové války a potřebě tuto nespravedlnost korigovat. A právě osobnost Václava Havla a ten jeho životní příběh tu hrály naprosto unikátní roli, která neměla srovnání ani v těch ostatních zemích střední a východní Evropy,“ uvedl Vondra ve Světě o osmé a dodal, že tento osobní příběh je velice důležitý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Havlovo politické působení zhodnotil ve Světě o deváté jeho přítel z disentu, později politik ODS a Unie svobody Jan Ruml

„Představuje jakési osobní ručení; jedna věc jsou řeči, kterých je v politice, jak domácí, tak zahraniční, vždycky nesmírně mnoho, ale další věc je ručení svým vlastním životem, svými celoživotními postoji. A tady on prostě představoval toho hrdinu a to je ten jeho druhý velký podíl. On byl velkým vzorem pro další země střední a východní Evropy, které se vymaňovaly z komunistické totality,“ konstatoval Alexandr Vondra.

Bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík zase ocenil schopnost Václava Havla prolínat filozofický a humanistický pohled s odpovědností za životní prostředí a planetu.

ČTĚTE TAKÉ: Velký Evropan se svobodným duchem, píší o Havlovi evropští novináři

„Já jsem Václava Havla potkal tolikrát, kdy on podpořil různé iniciativy nevládních, neziskových organizací, i nakonec politických, a vždycky mu šlo o ten obsah. Jemu šlo prostě o to podpořit dobrou věc, nějaké směřování, které se snaží posouvat svět někam jinam, nežli je konzumní společnost, která jenom drancuje zdroje a likviduje životní prostředí,“ připomněl osobnost exprezidenta Havla Bursík

Nelhostejnost - úhelný kámen Havlovy politiky

Podle Havlova přítele z disentu a pozdějšího politika ODS a Unie Svobody Jana Rumla byla základním motivem politické činnosti prvního českého prezidenta občanskost.

„Ten název filmu o něm Občan Havel přesně vystihuje tu pozici Václava Havla. Samozřejmě ta nepolitická politika, tolik kontroverzní, tolik často komentovaná i kritizovaná, neznamenala, že tady nebudou fungovat politické strany. Ale pod tím vším a okolo toho všeho prostě on vyžadoval od každého člověka, aby se osobně angažoval v tom veřejném prostoru.“

„Ta nelhostejnost, která byla požadavkem nejenom té doby, ale požadavkem obecným, to byl ten základní, úhelný kámen jeho politiky. Aby každý člověk nesl odpovědnost nejenom za sebe a toho druhého, ale v podstatě za celý svět,“ připomněl Havlovo politické působení Jan Ruml.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na spolupráci s Václavem Havlem zavzpomínal v Ranním Radiožurnálu jeho někdejší mluvčí, dnes velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský

Za velkou školu života a ‘jedno malé dobrodružství mezi ostatními‘ považuje své působení ve funkci mluvčího prezidenta Havla na začátku 90. let Michael Žantovský, dnešní velvyslanec ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska. Jak zavzpomínal v Ranním Radiožurnálu, přesné instrukce, jak interpretovat prezidentovy myšleny a vystoupení, od Václava Havla nedostával.

„To nebyl způsob, kterým jsme spolu pracovali. Možná pomáhalo i to, že jsme se dlouho znali předtím. Václav Havel mi nikdy nedával přesná zadání, dával mi poměrně velkou volnost. Ale oba jsme myslím věděli velmi přesně, z čeho vycházíme a čeho chceme dosáhnout,“ poznamenal Žantovský.

Martina Mašková, Tomáš Pavlíček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme