Další vojenská pomoc Ukrajině. Černochová navrhne vládě nové dodávky až za 700 milionů korun

Česká vláda zatím poskytla Ukrajině napadené Ruskem vojenský materiál za více než 3,5 miliardy korun, řekla v neděli ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Vládě navrhne další dodávky za 600 až 700 milionů korun, dodala. Potvrdila, že Česko dodává na Ukrajinu i těžkou vojenskou techniku.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:41 29. 5. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně obrany vykonala přehlídku nastoupených vojáků.

Ministryně obrany Černochová předloží vládě návrh na další dodávky vojenského materiálu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Podstatné je, aby ta pomoc byla kontinuální,“ zdůraznila Černochová. Připomněla, že ministerstvo obrany také spolupracuje s ukrajinským velvyslanectvím v Praze na nákupu zbraní a vojenské techniky za peníze, které lidi posílají ambasádě na bankovní účet. Velvyslanectví takto zatím získalo zhruba 1,2 miliardy korun.

Česko věnovalo Ukrajině bojové helikoptéry, tanky a raketové systémy, uvedl šéf Pentagonu

Číst článek

Černochová nechtěla potvrdit ani vyvrátit, zda Česká republika dodala na Ukrajinu také bojové helikoptéry, jak to v pondělí uvedl americký ministr obrany Lloyd Austin.

Do země napadené Ruskem Česko poslalo podle dostupných informací také tanky T-72, americký ministr obrany zmínil i dodávky raketových systémů.

Černochová poukázala i na dodávky humanitárního a nevojenského materiálu z Česka a na Ukrajinu, které mají na starosti jiná ministerstva. Například Správa státních hmotných rezerv (SSHR) pomohla Ukrajině podle údajů z poloviny dubna vybavením a potravinami za 120 milionů korun.

Kdo vystřídá Opatu?

Ministryně obrany Černochová se s prezidentem Milošem Zemanem na jménu nového náčelníka generálního štábu dohodnou ve středu. Na funkci má více kandidátů, řekla. Současný náčelník generálního štábu Aleš Opata by měl ve funkci skončit na konci června.

Ukrajinští pohraničníci neumožnili exprezidentovi Porošenkovi odjet ze země. Šlo o jeho druhý pokus

Číst článek

Lidové noviny v sobotu s odkazem na svůj zdroj uvedly, že Zeman minulý týden odmítl návrh Černochové na obsazení funkce. Výběr Opatova nástupce se ale podle Černochové nekomplikuje, protože nynějšímu šéfovi armády končí jeho závazek až na konci srpna.

„Tam mě pan prezident ubezpečil, že ve středu dojde ke shodě a budeme mít náčelníka generálního štábu v poměrně brzké době,“ řekla Černochová o setkání se Zemanem na pátečním otevírání výstavy v Národním muzeu k 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Ministryně věří, že výměna náčelníka generálního štábu bude 30. června ke Dnu ozbrojených sil. Jména svých kandidátů odmítla uvést. Podle informací ČTK je favoritem ministerstva obrany ředitel sekce rozvoje sil generálmajor Ivo Střecha. Hrad naopak preferoval prvního zástupce náčelníka generálního štábu generálporučíka Jaromíra Zůnu.

Prezident jmenuje na návrh ministryně obrany náčelníka generálního štábu, protože je vrchním velitelem ozbrojených sil. Opata vede českou armádu od května 2018.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme