79 korun za doručení balíčku? ‚Takovou platbu SMS nenabízíme,‘ varuje před podvodem Česká pošta

Váš balíček čeká na platbu, láká Čechy podvodná SMS, která je zároveň vyzývá k platbě 79 korun. Podvodníci se ale tímto způsobem snaží získat od lidí peníze nebo údaje o bankovní kartě. Česká pošta upozorňuje, že platbu pomocí SMS rozhodně nenabízí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Text SMS zprávy z čísla +883120748013682, která vás po kliknutí na odkaz přesměruje na platební bránu. Platbu neprovádějte, jde o podvod.

Text SMS zprávy z čísla +883120748013682, která vás po kliknutí na odkaz přesměruje na platební bránu. Platbu neprovádějte, jde o podvod. | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Váš balíček čeká na platbu navíc kliknutím na odkaz níže zaplatíte dalších 79 Kč za poplatek za doručení,“ stojí v podvodné SMS, kterou ve čtvrtek dopoledne dostal jeden z editorů serveru iROZHLAS.cz.

Česká pošta varuje před podvodnou reklamou s jejím logem, která nabízí výhru telefonu

Číst článek

Za výzvou následuje odkaz vedoucí na platební bránu, kde jsou některá slova ve slovinštině. Odradit by mělo příjemce také telefonní číslo, ze kterého SMS přijde. Začíná totiž na +88.

Česká pošta varuje, že se zprávou nemá nic společného. Podobnou platbu přes SMS totiž svým klientům nenabízí.

„Posíláme informační SMSky, že vám budeme doručovat balíček. Když je to na dobírkou, tak i jeho cenu. Ale nikdy neplatíte žádné peníze SMSkou,“ vysvětlil mluvčí pošty Matyáš Vitík na dotaz redakce.

„Čas od času se objeví podvodné e-maily, SMSky nebo reklama v prohlížeči, že dostáváte od České pošty iPhone. To jsou tři typy podvodů, které pravidelně registrujeme, a upozorňujeme klienty, že žádné soutěže podobného typu neprovozujeme. Již v minulosti jsme kvůli tomu podávali trestní oznámení,“ dodal.

Hlavně nic nevyplňovat

Policie tímto konkrétním případem zatím nezabývá. „V dostupných policejních evidencích neevidujeme oznámení týkající se této SMS,“ uvedl mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík. „Mohlo by se ale jednat o přípravnou fázi podvodného jednání,“ konstatoval.

Dodal také, že většina podobných podvodů pochází ze zahraničí. „Setkáváme se jak s případy z České republiky, tak i ze zahraničí. Převážná většina podvodných spamů, e-mailů nebo SMS má však prapůvod v zahraničí,“ upřesnil Moravčík.

Pokud někomu taková zpráva přijde, neměl by klikat na odkaz a nic dalšího vyplňovat. Údaje k platební kartě, které by člověk sám zadal, mohou tvůrci takzvaného phishingu v budoucnosti zneužít ke krádeži peněz z bankovního účtu.

„Doporučujeme v žádném případě nereagovat a pokud možno kontaktovat Českou poštu s dotazem, zdali skutečně chce zaslat doplatek za doručení balíčku. Hodně napoví také způsob, jakým je zpráva psána a stránky, na které je přesměrováváno,“ dodal mluvčí Moravčík.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme