Na internetu přibývá falešných reklam, které s tvářemi celebrit lákají na luxusní nebo neobvyklé zboží. Cílem podvodníků je se dostat k cizím bankovním účtům a připravit oběti o peníze.
Český tisk v pátek nabízí například informace o ztížených možnostech pro sjednání životní pojistky u lidí, kteří prodělli koronavirus. Věnuje se i falešným bankéřům nebo robotům pro seniory.
„Dobrý den, varování Policie České republiky. Věnujte, prosím, pozornost tomuto oznámení." Tak bude znít úvod vzkazu od telefonního robota, který zazní ze sluchátka pevné linky seniora.
Nemocnice během listopadu zaznamenala 12 takových případů a posílila dozor v očkovacím centru. „Zvažujeme podání trestního oznámení,“ řekla mluvčí zařízení Monika Zachrlová.
Podvodníci zneužili sbírky Diecézní charity Brno na pomoc obětem zasaženým tornádem na jihu Moravy. Zveřejnili vlastní QR kód. Jihomoravští policisté v neděli ráno zadrželi jednoho podezřelého.
„Na webu charity je vše v pořádku. Ale někdo okopíroval grafiku charity a vložil tam vlastní QR kód,“ popsala mluvčí Jihomoravského kraje. Lidé by si měli ověřit, zda platbu posílají na správný účet.
Dvojice vymýšlela různé záminky, na jejichž základě muž peníze od lidí lákal. Nejčastější legendou byla kauce, kterou měla dcera zaplatit za způsobenou autonehodu.
Jedním z největších podvodů, alespoň co se finančních obnosů týká, byl případ tří mužů, kteří s příslibem velmi vysokých výnosů vylákali ze zhruba 4,5 tisíce lidí více než 2,3 miliardy korun.
Váš balíček čeká na platbu, láká Čechy podvodná SMS, která je zároveň vyzývá k platbě 79 korun. Podvodníci se ale tímto způsobem snaží získat od lidí peníze a údaje o bankovní kartě.
Poprvé v historii vyjel v běžném provozu po české železnici vlak pod dozorem evropského zabezpečovače ETCS, píše server Zdopravy.cz. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Před soudem v úterý kvůli podvodu stálo sedm lidí. Začali s podvodem v roce 2015 a obvolali na 150 lidí. Byl mezi nimi třeba pařížský arcibiskup nebo generální ředitel nadnárodní skupiny Lafarge.
Praha zdraží nájemné ve svých obecních bytech, píše deník E15. A ceny vodného a stočného se příští rok budou v řadě měst dvakrát měnit. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Vyšetřování ukázalo, že český dopravce, jehož jménem podvodník vystupoval, skutečně existuje, česká firma ale o zakázce nic nevěděla. Podle všeho tak zloděj zneužil jméno firmy.
„Hovor začínal ‚ahoj‘. Žena se v průběhu hovoru ubezpečila, že jde o příbuzného, ten s vyřčeným jménem blízkého souhlasil a potvrdil, že je jejím synem,“ řekla policejní mluvčí Gabriela Pokorná.
Ve třetím čtvrtletí loňského roku provedla Česká obchodní inspekce 16 kontrol a porušení právních předpisů zjistila u tří z nich, tedy v téměř 19 procentech případů.
Vyzvedněte si balíček, láká zákazníky podvodná SMS. Vypadá jako zpráva o doručení zásilky z e-shopu Alza. Zároveň slibuje iPhone X za jednu korunu. Z lidí se ale snaží vylákat údaje o platební kartě.
Některým klientům banky ČSOB v pondělí ráno přišly podvodné e-maily. ČSOB ale nedokáže určit, kolik e-mailů hackeři poslali. Banka zatím neuvedla, jestli byl někdo z jejích klientů poškozen.
Starší osamělí muži se podle deníku Právo čím dál častěji stávají oběťmi vydírání na internetu. Na chatu poskytnou pachateli své intimní fotografie pod vidinou schůzky nebo erotického chatu.
Praha připravuje digitální verzi Lítačky, podrobnosti v E15. Právo pak varuje před podvodníky využívajících ojetiny. A Česko prozkoumá účinky látky z lysohlávek na depresi, píší Hospodářské noviny.
Zhruba 200 českých firem přišlo kvůli podvodným e-mailům o desítky milionů korun. Pachatelé kontaktují účetní oddělení vybrané firmy a následně mu zašlou sérii e-mailů s požadavky na vyplacení peněz.
Před falešnými popeláři varují Pražské služby. Muži v oranžových vestách podle nich vybírají od kolemjdoucích peníze na vánoční večírky. Svozová společnost eviduje první čtyři případy.
Gestikulují a ukazují falešné dokumenty. Mezinárodní skupina podvodníků, kteří pod záminkou charity mámí z lidí peníze, se přesouvá z center velkých měst na jejich periferie a do menších sídel.
Kriminalisté z Brna odhalili síť podvodníků s takzvanými japonskými půjčkami, škoda je 3,5 milionu korun. Policisté evidují přes 600 případů půjček. Na policejním webu to uvedl mluvčí Pavel Šváb. Principem těchto půjček je uzavírání smluv elektronicky přes internet, druhým jištěním je existence běžného účtu.