Velikonoce: nejdůležitější křesťanský svátek i oslava jara

Dnes je Velký pátek, den kdy si křesťané na celém světě připomínají Ježíšovo ukřižování. Tyto dny jsou bezesporu pro křesťanský svět nejvýznamnější. Liturgické velikonoční obřady se však u různých církví liší. Velikonoce jsou navíc specifické tím, že spojují nejdůležitější křesťanský svátek s lidovými tradicemi vítání jara.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velikonoce

Velikonoce | Foto: velikonoce.cz

Hlavní poselství pro západní svět je podle religionisty Ivana Štampacha v o konfrontaci se smrtí: „Právě teď uprostřed rozkvetlých stromů si připomínáme, že jsme bytosti pomíjivé a konečné. Příroda a zkušenost lidského života jsou za jedno, umíráme a tváří v tvář této tragické zkušenosti hledáme řešení a tím jsou různá náboženství.“

Různá náboženství mají podle Štampacha mýty o bozích, kteří přijali lidskou podobu, zemřeli a vstali z mrtvých. Tyto motivy vztáhlo křesťanství na příběh Ježíše z Nazaretu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Religionista Ivan Štampach o významu Velikonoc v dnešní době.mp3

„Ježíš zemřel za to, že nebyl ochoten ustoupit od nepříjemných věcí, které říkal na adresu mocných tehdejšího světa a bylo to pochopeno jako zástupná oběť a solidarita vtěleného boha s umírajícími lidmi,“ říká Štampach.

Podle Bible byl Ježíš ukřižován v pátek, v noci ze soboty na neděli pak vstal z mrtvých. Ačkoliv to křesťané vnímají stejně, liší způsob se způsob obřadů katolíků a reformních církví.

Křesťané se v liturgii různí

Tradiční církve, jako římskokatolická, starokatolická, či církve pravoslavné mají podle Štampacha události dramatizované, rozdělené do jednotlivých dnů: „Každý reprezentuje událost popisovanou v evangeliích: Zelený čtvrtek – poslední večeři páně s apoštoly, Velký pátek – ukřižování, sobota – spočinutí v hrobě, neděle – zmrtvýchvstání.“

Církve reformačního typu si všechny události obvykle připomínají v jednom dni, pro luterány je charakteristické, že Velký pátek slaví radostně.

„Je to pro ně den spásy, kdy Kristus sice zemřel na kříži, ale zároveň to lidem přineslo radost, osvobození a uzdravení,“ popisuje religionista.

Katolická církev jediný den v roce - o Velkém pátku - neslouží mše, na připomínku Kristova utrpení se však v kostelech konají zvláštní večerní obřady, které se skládají z bohoslužby slova, uctívání kříže a přijímání. V kostelech se zpívá bez doprovodu varhan a zvony mlčí - podle lidového výkladu odlétly do Říma.

Velikonoce v umění | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Naopak na všech místech se konají bohoslužby protestantských církví, pro něž je dnešek dnem s hlubokým duchovním významem a vážným podtextem. Kvůli pracujícím lidem se věřící scházejí v českých zemích převážně až večer.

Posledním dnem, který je u nás vnímán v této souvislosti je "velikonoční pondělí". To už ale převažují prvky a tradice spojené s příchodem jara a pohanskými zvyky.

„Křesťanství při svém vzniku přijalo prvky židovské i prvky z anticko-helénského světa a začlenilo je do liturgie. Když křesťanství přicházelo ke starým Slovanům, nezrušilo všechny lidové obřady, ať už o Vánocích – zimním slunovratu, tak o Velikonocích, kdy zvyky reflektují propukající život,“ dodává religionista Ivan Štampach.

V Česku převažují 'něcisté'

Papež Benedikt XVI. včera vyjádřil politování nad tím, že západní lidé jsou stále více vzdáleni Bohu. O Česku to platí dvojnásob. Tomáš halík prohlásil, že Čechy charakterizuje tzv. 'něcismus', tedy nehlášení se k náboženství, ale víra, že nás něco přesahuje.

Podle Štampacha jsme nejvíce sekularizovaná země, což však neznamená, že lidé zcela zavrhli hledání něčeho, co je přesahuje. „I v době, kdy křesťanství zahrnovalo formálně velkou část obyvatelstva, jistá část populace byli „něcisté“, zatímco v dnešní liberální společnosti každý říká to, co si myslí.“

Karolína Koubová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme