Veřejný ochránce práv kritizuje Českou správu sociálního zabezpečení

Česká správa sociálního zabezpečení podle ombudsmana Otakara Motejla porušuje zákon. Někteří Češi, bývalí zaměstnanci federálních Československých státních drah, totiž berou nižší penze, než by měli. Vypočítané jen z doby po rozdělení federace. Řadě jiných pracovníků přitom důchodová správa přiznala důchod v plné výši. Tedy i z doby, kdy za federace měli sídlo své firmy na Slovensku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká správa sociálního zabezpečení | Foto: Alena Palečková

Mluvčí České správy sociálního zabezpečení Štěpánka Filipová to zdůvodňuje komplikovaností situace: "Celá ta záležitost je opravdu složitá. My rozhodně nechceme poškodit naše klienty, ale chceme postupovat v souladu s platnými právními předpisy."

Sporem se přitom už před časem zabýval soud. Rozsudek, podle kterého má důchodová správa penze dotyčným lidem přepočítat a doplatit, je podle ombudsmana pravomocný. Už loni proto veřejný ochránce práv i ministerstvo vyzvali Českou správu sociálního zabezpečení, aby zjednala nápravu. Ta ale na to ani po několika měsících nezareagovala.

Radiožurnálu to potvrdila mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková: "Ale co je důležité, nereaguje ani na rok starý pravomocný a vykonatelný rozsudek krajského soudu v Ústí nad Labem. Podle něj by měla vlastně už rok platit těm stěžovatelkám český důchod v plné výši."

Vít Dvořák, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme