Věřící si připomínali vzkříšení Krista. Do chrámu sv. Víta dorazily celé rodiny i turisté

Při velikonoční mši byla katedrála svatého Víta na pražském Hradě plná. Příchozí neodradila ani zima, poslechnout kázání si přišly celé rodiny i zahraniční turisté. Arcibiskup Dominik Duka připomněl, že Velikonoce nejsou pouze svátky jara, ale také příležitost k duševnímu obrození člověka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle kardinála jsou Velikonoce příležitostí k duševní obrodě každého člověka | Zdroj: ČTK

V zaplněném chrámu svatého Víta na pražském Hradě si věřící připomněli Kristovo vzkříšení. Velikonoční mši sloužil pražský arcibiskup Dominik Duka. Katedrála byla plná lidí, kteří si přišli nejen poslechnout arcibiskupa, ale také si užít neopakovatelnou velikonoční atmosféru bohoslužby.

Arcibiskup při bohoslužbě zmínil důležitost Velikonoc pro celý křesťanský svět. Hovořil také o jiných náboženstvích, která věří ve vzkříšení. "Rozdíl je v tom, že my božího království nemůžeme dosáhnout, pokud pohrdáme druhým člověkem," uvedl.

Život je podle Duky skutečně veliký dar. "Vzkříšený Kristus, tak jak věří křesťané ale i další v toto vzkříšení, je jejich život. Učme se od něho, co to znamená mít druhého rád,“ dodal Dominik Duka.

Během velikonoční mše byla katedrála na Pražském hradě plná | Foto: ČTK

Ve vyzdobené katedrále zněly zpěvy oslavující Kristovo zmrtvýchvstání, četlo se ze Skutků apoštolů, z evangelia sv. Jana, z listů sv. Pavla se četlo v angličtině. Při liturgii zazněla Missa Solemnis in C pro Festo Resurrectionis od Jakuba Jana Ryby, která byla uvedena při příležitosti 250. výročí narození a 200. výročí úmrtí tohoto skladatele.

Velikonoční mši v chrámu sv. Víta sloužil arcibiskup Dominik Duka | Foto: ČTK

Velikonoční svatý týden začal Květnovou nedělí. Velikonoční nedělí pak končí takzvané třídenní (triduum), které zahrnuje Velký pátek, Bílou sobotu a Boží hod velikonoční. Třídenní v řadě církevních společenství představuje vrchol liturgického roku, neboť obsahuje ústřední bod křesťanské zvěsti.

Slavnostní bohoslužba v katedrále sv. Víta | Foto: ČTK

ČTK, Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme