Víkend ve znamení svatého Patrika

Neuběhlo ani pět dní a je tu opět víkend. Co s ním? Tak na tuto otázku se vám teď pokusíme odpovědět. Podíváme se třeba do irských hospod a barů a navštívíme několik výstav.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Praze slaví Irové svůj svátek svatého Patrika. Na festival, který potrvá do neděle zhruba na šesti místech, většinou v irských hospodách a pubech, přijela řada irských skupin. Veselo bude zítra také na Staroměstském náměstí, kde si barmani i ostatní zájemci mohou vyzkoušet běh se sklenicemi tradičního irského piva na tácu. Zvítězí ti, kteří nevylijí ani kapku. Jak dodává organizátorka festivalu Kamila Voráčová, je připravena i zajímavá expozice hudebních nástrojů.

A kdo byl svatý Patrik? Byl to misionář původem z Walesu, který přinesl do Irska v pátém století křesťanství. A k nám teď přináší irskou zábavu.

Netradiční prohlídku frýdeckého zámku připravilo na dnešní večer Muzeum Beskyd ve Frýdku-Místku. Jak dodává Ivan Sekanina z Českého rozhlasu Ostrava, podívaná slibuje příjemnou atmosféru a kus romantiky.

Výstava s názvem Portréty známých osobností je k vidění v Domě fotografie Josefa Sudka v Maiselově ulici v Praze. Několik desítek vystavených barevných i černobílých snímků pochází od dvaceti autorů, počínaje slavným Františkem Drtikolem až po současné mladé fotografy.

Na ples českých olympioniků jste zváni dnes večer do pražského Kongresového centra. Akce začíná ve 20 hodin a zúčastní se jí také významní čeští olympionici. K tanci hrají a zpívají Big Band Českého rozhlasu s Felixem Slováčkem, Bryčka - country z Českých Budějovic a Cimbálová muzika Jaroslava Čecha.

Inspiraci pro blížící se Velikonoce najdete v ateliéru manželů Kubových v Kersku. Na zítřek připravili Kouzlení z těsta. Mezi 10 a 15 hodinou tam své umění bude předvádět paní Šímová z Berouna.

Osudy řady významných důstojníků, kteří byli spjati s Mladoboleslavskem nebo s krajinou Pojizeří, představuje výstava Muži od Dunkerque v okresnímu muzeu na mladoboleslavském hradě. Expozice shromažďuje především unikátní dokumenty, fotografie, uniformy, zbraně a osobní předměty vojáků, kteří bojovali za druhé světové války v bitvě o přístav Dunkerque na západní frontě.

V Plzni začíná o víkendu 7. ročník filmového festivalu dětských snímků nazvaný Filmák 2001. Celkem 70 projekcí ze 13 zemí celého světa budou posuzovat tři poroty. Pozvánku má Jana Mertová.

Retrospektivní výstavu malíře, grafika, designéra, scénografa a novináře Zdeňka Rykra připravila k jeho stému výročí narození a k šedesátému úmrtí Moravská galerie v Pražákově paláci v Brně. Rykr byl jedním z nejzajímavějších a současně nejrozporuplnějších představitelů válečného umění. Jak dodává Simona Juračková z Moravské galerie, podnikal časté cesty do ciziny, kde čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Na retrospektivu Zdeňka Rykra se můžete jít podívat do Pražákova paláce v Brně.

Výuka fyziky nemusí být vždy jen nuda. Děti i dospělé o tom určitě přesvědčí výstava v hodonínském Masarykově muzeu. Expozice představuje názornou a hravou formou celou škálu fyzikálních jevů. Oprášit své školní znalosti si byla i Hanka Ondryášová z Českého rozhlasu Brno.

Výstava Labyrint potrvá v hodonínském Masarykově muzeu v prostorách na Sadové ulici až do prvního dubna.

Do středověku se můžete vrátit v Městském muzeu v Poličce. Zdejší výstava je určena hlavně dětem. Jak dodává její organizátorka Světlana Kleinerová, cílem je, aby si děti na středověk mohly skutečně sáhnout a přiblížit se mu. Na středověk si můžete sáhnout v Městském muzeu v Poličce. Expozice je přístupná po celý týden kromě pondělí až do konce března.

Nech brouka žít - to je název výstavy v třebíčském Západomoravském muzeu. Zjistíte na ní zajímavosti o řadě druhů hmyzu. Populární formou se například dovíte, jaký mohl být původ brouka Pytlíka, známé postavy knih Ondřeje Sekory. Vedle vypreparovaného hmyzu jsou vystaveni i živí brouci.

Rostliny z pouští a polopouští, odborně nazývané sukulenty, si mohou prohlédnout návštěvníci výstavy v Kongresovém centru na brněnském výstavišti. K vidění jsou i keramické květináče osázené tak, aby připomínaly zmenšeniny mystických krajin. Výroba některých misek byla velmi náročná a lze je označit za sochařské dílo.

Výstava s názvem 17 UP, která představuje dílo 17 současných mladých švédských umělců, je otevřena v pražském Mánesu. Přestože ve své tvorbě představují umělci různé pohledy na umění a na život, mají jednu věc společnou - všichni ve své umělecké kariéře stoupají nahoru - anglicky up.

Milovníci starých parních lokomotiv se mohou těšit na oba dny volna. Výtopna Zlíchov pro ně připravila opět jízdy Prahou historickým parním vlakem. Soupravu povede lokomotiva Šlechtična a jízda nabídne opět nevšední pohledy na město z vlaku. V sobotu i v neděli vyjíždí v 10 a v 16 hodin ze Smíchovského nádraží.

Sněhová pokrývka na horách vlivem teplého počasí ubývá. Provoz některých sjezdovek už musel být omezen. Přesto je ale ještě dost míst, kde se lyžovat dá. Více už Jaroslav Zvára.

Milan Kopp, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme