Vláda bude projednávat novelu o léčivech a hospodaření pojišťoven

Vláda chce projednat novelu zákona o léčivech a výsledky hospodaření zdravotních pojišťoven. České pojišťovny hlásí, že se stále snižuje výběr pojistného a lékaři i nemocnice protestují proti úbytku prostředků plynoucích z pojišťoven za zdravotnické úkony.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: Tomáš Adamec

„Novela je jen dílčí epizodou, umožní výrobcům moderních preparátů vstup na trh České republiky. Očekáváme, že v důsledku vzroste škála dostupných léků. Porostou však další náklady v systému veřejného zdravotního pojištění,“ míní prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

Přehrát

00:00 / 00:00

S prezidentem Svazu zdravotních pojišťoven Ladislavem Friedrichem o vládním jednání

Někteří lékaři tvrdí, že nerozumí, proč mizí z českého trhu levné léky. „Cenu léků nastavuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ale vychází z navržené ceny výrobcem. Cena je navíc silně závislá na ceně v ostatních státech Evropské unie,“ vysvětluje prezident svazu.

Podle něj je problém, že nyní funguje v České republice rychlý přísun moderních preparátů a jejich zavádění do praxe. „Bojím se, že na horní hranici budeme muset limity nastavit. Pokud jde o polemiku mezi generiky a originálními preparáty, je to věc zvládnutelná.“

Jak také Friedrich říká, situaci hospodaření pojišťoven nevidí katastrofálně. „Systém veřejného zdravotního pojištění je napojen na hospodářský vývoj. Už třetím rokem se pojistné drží prakticky na stejné úrovni. Zdravotnictví ve svých růstových trendech naráží na limit, byly vyčerpány rezervy, a tak rok 2011 vystavuje zdravotnictví testu, zda se vývoj nákladů musí přizpůsobit trendu příjmů.“ Rezervy českých pojišťoven jsou podle něj pod, hranicí jednoměsíčních úhrad.

Friedrich také dodává, že si zdravotnická zařízení zvykla na to, že každý rok získají o něco větší příjmy než v roce předchozím. „Tyto trendy se snaží dodržovat. Jakmile se začíná projevovat limitace, ukazuje se, že tolik peněz, kolik si zdravotnické zařízení představuje, nebude k dispozici.“

„Pokud požadujeme po našich partnerech , aby v roce 2011 vystačili s 98 až 100 procenty příjmů letošního roku, myslím, že to není přehnaný požadavek. To je každá společnost schopná splnit, pokud přistoupí k racionalizaci činnosti,“ dodává Ladislav Friedrich.

Tím ale nemyslí omezení péče. „Pokud by se zdravotnická zařízení podívala na možnosti, které mají ve svých nákladech, takový manévr se dá zvládnout,“ říká prezident Svazu zdravotních pojišťoven.

Mariana Zapotilová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme